Türkiye'nin en iyi haber sitesi

500 bin katılımcı 1 milyar fon

Katılım Emeklilik, 5 yılda 500 bin katılımcı, 1 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşmayı hedefliyor. Şirket Genel Müdürü Ayhan Sincek, 'Hedeflere ulaşıldığında halka açılırız" dedi

Giriş Tarihi: 7.10.2014
Albaraka Türk ve Kuveyt Türk'ün eşit ortaklığıyla, tamamı ödenmiş 21 milyon TL sermayeyle kurulan Katılım Emeklilik, iki bankanın 500'e yakın şubesinde ürün satışına başladı. İki katılım bankasının ortak kurduğu ilk bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketi olan Katılım Emeklilik, aynı zamanda Türkiye'de faizsiz hayat sigortası sunan ilk şirket olacak. Bireysel emeklilik ve hayat sigortası lisanslarını aynı anda alan tek sigorta şirketi konumunda bulunan Katılım Emeklilik, önümüzdeki 5 yıl için iddialı hedeflerler belirledi.

İCAZETE UYGUN ÜRÜN
Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, 19'uncu bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketi olarak faaliyetlerine başladıklarını belirterek, 9 Mayıs 2014'te tüm lisansların alındığını söyledi. Katılım esaslı hizmet veren Katılım Emeklilik'in tüm ürünlerinin, İslami finans ve fıkıh konularında uzman ve otorite kabul edilen Prof. Dr. Hamdi Döndüren ve Mehmet Odabaşı'ndan oluşan Danışma Kurulu'nun icazeti alınarak hazırlandığını hatırlatan Sincek, "Danışma Kurulu düzenli olarak toplanıyor ve yapılan çalışmaları değerlendirip icazete uygun olarak sürdürüldüğünü onaylıyor" dedi.

ALTI FONLA BAŞLADI

Bireysel emeklilik sisteminin tasarruf açığını kapatacak potansiyeli bulunduğunu belirten Sincek, 11 yılda 33 milyar TL fon biriktiğini ve 4.9 milyon katılımcıya ulaşıldığını söyledi. Sisteme getirilen yüzde 25'lik devlet katkısının pastayı büyüttüğüne işaret eden Sincek, "20-25 milyon hedef kitlesi varken bu 40-45 milyonlara çıktı. Sektörün 10 milyon katılımcı 200-400 milyar TL arasında fon büyüklüğü hedefi bulunuyor. Bu da ülkenin cari açık rakamına denk geliyor" diye konuştu. Katılım Emeklilik'in altı fonunun bulunduğunu, müşterilerine sürdürülebilir reel getiri için en iyi tavsiyeyi vereceklerini ifade eden Sincek, "Araştırmalara göre fon değişikliği yapanlar en çok kaybedenler oluyor" dedi.

HEDEFLER TUTUNCA HALKA AÇILACAK
Kurdukları fonların faizsiz enstürmanlardan oluştuğunu ifade eden Sincek, 500'e yakın şubede ürün satışına başladıklarını söyledi. Şu an hedeflerinin üstünde ilerlediklerine değinen Sincek, "2.5 ayda 12 bin 500 sözleşmeye ulaştık. Şu anda 21 milyon TL fon büyüklüğümüz var" dedi. Yıl sonuna kadar 50 bin katılımcı, 40 milyon TL fon büyüklüğü hedeflediklerine dikkat çeken Sincek, "5 yıllık hedef 500 bin katılımcı, 1 milyar TL'yi aşan fon büyüklüğü" dedi. Sincek, hedeflere ulaşıldığında şirketi halka açma planlarının bulunduğunu söyledi.

YENİ FONLAR İÇİN ÇALIŞIYOR
Sınırlı yatırım araçlarını çeşitlendirmek için çok ciddi çalışmalar yaptıklarının altını çizen Sincek, Türkiye'de henüz pazara sunulmamış fonları hazırlayacaklarını söyledi. Yatırım yelpazesi dar olmasına rağmen içinde türev ürünlerin bulunmaması nedeniyle katılım bankacılığının ilgi çekici hale geldiğine dikkat çeken Sincek, "Dünyada da emeklilik fonlarında türevlerden kaçış var. Biz reel ekonomiyi destekliyoruz. Katılım bankalarının büyüme hızı da iyi gidiyor. Katılım bankaları bankacılık içinde yüzde 15 pay almayı hedefliyor. Devlet de bu işe girecek. Devlet kurunca bizim gibi şirketlere talep artar" diye konuştu. Sincek ayrıca fon büyüklüğü 250 milyar liraya ulaştığında emeklilik dönemi ürünlerinin bu işin ana ögesi haline geleceğini belirterek, "Şu an Türkiye'de ömür boyu maaş garantili ürünler yok. Ömür boyu maaş alacağınız emeklilik gelir sigortası yok" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
500 bin katılımcı 1 milyar fon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN