Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015 iyi geçecek

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yıl sonunda 2013 kârlılıklarının yakalanacağını belirterek, "2015 iyi geçecek" mesajı verdi

Giriş Tarihi: 8.10.2014
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankacılık sektörünün geçen yıla benzer bir kârlılığı yakalayabileceğini söyledi. 9 ayda kredi hacminde yüzde 15-20 aralığında bir büyüme görüldüğünü dile getiren Aydın, "Sermaye getirisi olarak bakıldığında yüzde 11-12'ler seviyesini görüyoruz. Elbette daha yüksek seviyeler olabilir ama bu oranlar da sermaye birikimine katkı sağlayabilecek getiriler" dedi.

DIŞ KAYNAK BULUNUR
Her şeyin iyi yürüdüğü ortamda bütün kaynağın gelişmiş ülkelerde kalacağı, gelişmekte olanlara gitmeyeceği savının yanlış olduğunu vurgulayan Aydın, Türk bankacılık sektörünün dışarıdan kaynak bulabileceğini, sorun yaşamayacağını belirtti. Aydın, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) genişletici para politikalarına devam etmesinin Türkiye'de kaynak akışını dengeleyeceğini, 2015'in iyi geçeceğini dile getirdi. Son dönemde döviz kuru ve faizlerde görülen artışın bilançolara nasıl yansıyacağını da değerlendiren Aydın, şöyle konuştu: "Kur artışı yabancı para cinsinden kredilere yansır. Fiziki bir yükselme olmasa da rakamsal olarak bankanın kredileri büyür. Bu da sermaye yeterlilik rasyosunda belli bir azaltıma sebep olabilir." Aydın, faizlerin de bankaların kârlılıklarını dönemsel itibarıyla farklı şekilde etkilediğini belirterek, "Ama Türk bankacılık sektörü ve Türk ekonomisi küçük çaplı piyasa hareketlerini yönetebilecek düzeyde" dedi. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de ticaret yapanlarla regülasyon yapanlar arasında farklı talepler olabileceğini belirten Aydın, şöyle konuştu: "Bize verilen sermayeyi yüksek düzeyde nemalandırmak istiyoruz. Biz talep ederiz, ekonomi yönetimi bunu karşılar ya da karşılamaz. Bugün için bir şey söylememiz mümkün değil. Zorunlu karşılığa belirli bir düzeyde faiz verilmesi talebini yineliyoruz ama verilip verilmeyeceğini bilmiyoruz."

EKONOMİ YÖNETİMİNE TEŞEKKÜRLER
Ticaretin yapıldığı bir aşamada kendileriyle ekonomi yönetiminin taleplerinin her zaman örtüşmesinin mümkün olmadığını söyleyen Aydın, "Ancak bankacılık sektörünün belirli talepleri ekonomi yönetimi tarafından her zaman olumlu değerlendirildi. Bu vesileyle ekonomi yönetimine teşekkür ediyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2015 iyi geçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN