Türkiye'nin en iyi haber sitesi

21 ayın zirvesinde

Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi ağustosta rekor artış gösterdi. Endeks, Aralık 2012'den bu yanaki en yüksek artış hızına ulaşarak 21 ayın zirvesine çıktı. İç talepte toparlanma sürüyor

Giriş Tarihi: 11.10.2014
Sanayi üretimi ağustosta yüzde 12.5'le son 21 ayın en yüksek artışını kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre arındırılmamış (ham) sanayi üretim verisi ağustosta Aralık 2012'den bu yanaki en yüksek artış hızına ulaştı. Ağustosta çalışma günü sayısının geçen yılın aynı ayına göre iki gün daha fazla olması sanayi üretimindeki rekor artışta etkili oldu.

İÇ TALEP TOPARLANIYOR
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ağustosta bir önceki aya göre yüzde 1.4 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış endeks ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.2 artış göstererek 7 ayın zirvesine ulaştı. Sanayi üretiminde 8 aylık artış yüzde 4.2 oldu. Avrupa Birliği ekonomisindeki yavaşlamanın ve jeopolitik sorunların ciddiyetini artırmasının üretimde belirgin ivme kaybına yol açmadığını belirten analistler, yılın ikinci çeyreğindeki zayıflamanın üçüncü çeyrekte belirginleşmediğine dikkat çekti. Odeabank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer, öncü verilerin, küresel ekonomik aktivitedeki yavaşlama işaretlerine rağmen ihracatın ılımlı seyrini koruduğunu, iç talebin ise kademeli olarak toparlandığını gösterdiğini kaydetti.

EN YÜKSEK ARTIŞ MAKİNEDE
Ağustosta bir önceki aya göre imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2 azaldı. Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3.5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de 0.3 arttı. Yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı yüzde 11.3, imalat sanayi 4.3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi 7.7 arttı.

EKONOMİ TEKRAR CANLANMAYA BAŞLADI
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, takvim etkisinden arındırılmış rakamlara göre sanayi üretiminin beklentilerin biraz üzerinde arttığını söyledi. Yılın ikinci yarısından itibaren sanayinin ve genel olarak ekonominin tekrar canlanmaya başladığına işaret eden Bakan Işık, "Kimse ikinci çeyrek verilerine aldanmasın. Üçüncü ve dördüncü çeyrek büyüme verileri daha iyi gelecektir. Temmuz ve ağustos sanayi üretim rakamları da bize bunu söylemektedir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21 ayın zirvesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN