Mısır'a ihracat yüzde 167 arttı

Giriş Tarihi: 14.10.2014 15:42
Mısır'a ihracat yüzde 167 arttı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, "Uzun süredir duraklama süreci yaşayan Mısır'a ihracatımız eylül ayında yüzde 167 oranında arttı. Temennimiz, Orta Doğu ve komşu ülkelerde yaşanan olumsuzlukların bir an önce son bulması" değerlendirmesini yaptı.

İKMİB açıklamasına göre kimya sektörü, eylül ayında ihracatını yüzde 8,18 artırarak 1 milyar 522 milyon dolara çıkardı. Otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ardından üçüncü sırada yer alan kimya sektörü, bu dönemde en fazla ihracatı Mısır, Irak ve Almanya'ya gerçekleştirdi. Siyasi karışıklıklar nedeniyle bir süredir önemli kayıpların yaşandığı Mısır'a yapılan ihracat yüzde 167 artarak 153 milyon dolara ulaştı. AB ülkeleri ise kimya ihracatından bu dönemde yüzde 34,17'lik pay aldı.

Bu yılın dokuz aylık döneminde kimya ihracatı 13 milyar 452 milyon dolar oldu. Ocak - eylül döneminde kimya ihracatında ilk 10 ülke, Mısır, Irak, Almanya, Malta, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, İran, Azerbaycan-Nahcivan ve İspanya olarak sıralandı. Bu dönemde en fazla ihracat yapılan ürün grubu 4 milyar 373 milyon dolarla plastikler ve mamulleri olurken; mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler 3 milyar 398 milyon dolarla ikinci, 1 milyar 48 milyon dolarla kauçuk ve kauçuk eşya üçüncü sırada yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Murat Akyüz, eylül ayı kimya ihracat rakamlarını değerlendirerek, siyasi karmaşanın hafiflemesinin ardından Mısır'a olan ihracatın tekrar toparlanacağını belirttiklerini hatırlattı.

Bu toparlanma eğilimini gözlemlediklerini ifade eden Akyüz, "Uzun süredir duraklama süreci yaşayan Mısır'a ihracatımız eylül ayında yüzde 167 oranında arttı. Temennimiz, Orta Doğu ve komşu ülkelerde yaşanan olumsuzlukların bir an önce son bulması" değerlendirmesini yaptı.

Akyüz, bu arada kasım ayında Almanya'nın Düsseldorf şehrinde gerçekleştirilecek medikal sektörü etkinliği Medica Fuarı ile Asya Pasifik bölgesinin önemli kozmetik fuarı olan Hong Kong'daki Cosmoprof Asia Fuarı'na milli katılım organizasyonu düzenleyeceklerini belirterek, yıl sonunda hedefledikleri 18 milyar dolarlık ihracata ulaşmak için yoğun bir çaba harcadıklarını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'a ihracat yüzde 167 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN