5 ilde 300 engelli işe alınacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Garanti Bankası işbirliğiyle hayata geçirilen, 'İşe Katıl, Hayata Atıl' projesi 5 ilde toplam 300 engelli bireyi iş dünyasına kazandıracak

Giriş Tarihi: 16.10.2014
5 ilde 300 engelli işe alınacak
Mesleki eğitim almamış engelli bireylere, yetkinliklerine ve geliştirilebilir özelliklerine uygun mesleki beceriler kazandırılmasının hedeflendiği 'İşe Katıl, Hayata Atıl' projesi kapsamında İstanbul, Ankara, Sakarya, Samsun ve Gaziantep olmak üzere 5 ilde 300 engelli iş dünyasına kazandırılacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde ve Garanti Bankası desteğiyle Türkiye'de ilk kez uygulanan "destekli istihdam" modelinde engelli bireylere 60 profesyonel iş koçu eğitim verecek. Eğitim sonrası engelliler uygun işlere yerleştirilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 2002-2014 yılları arasında kamuda istihdam edilen engelli sayısının 6 binden 34 bine, özel sektörde istihdam edilen engelli sayısının ise 45 binden 90 bine çıktığını, bu sayıların artırılması gerektiğini vurguladı.

BİR FİRMADAN 40 KİŞİLİK TALEP
İşe yerleştirmeye başlanılan engelli sayısının bir ay içerisinde 10-15 olması hedeflenirken sadece bir firmadan 40 engellinin yetiştirilmesi talebini aldıklarını belirten İslam, "6 ayın sonunda 300 engelliyi işe yerleştirmeyi hedefliyorduk. Ama görüyoruz ki sayı artacak" dedi. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ise, "Şu anda, Türkiye genelinde 53 engelli dostu şubemiz hizmet veriyor. Hedefimiz 2014 sonunda bu rakamı 80'e çıkarmak ve her ilde en az 1 engelli dostu şubemizin bulunmasını sağlamak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 ilde 300 engelli işe alınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN