Avrupa-İran derin flörtte

Avrupa ile İran yakınlaşması son viraja girdi. İki tarafın ilk iş forumu dün Londra'da başladı. Yaptırımların 24 Kasım'da biteceği beklentisi küresel şirketlerin iştahını da kabarttı. Forum'a 200 şirketin CEO'su katıldı

Giriş Tarihi: 16.10.2014
Avrupa-İran derin flörtte
Nükleer faaliyetleri nedeniyle son yıllarını büyük bir ambargo altında ezilerek geçiren İran ile ekonomik ilişkilerde sıcak saatler yaşanıyor. Petrolde dünyanın en büyük dördüncü, doğalgazda da ikinci büyük rezervlere sahip olan İran ile Avrupa dün Londra'da ilk iş forumuna başladı. Bugün devam edecek olan forumun çıkış noktası için ilginç bir sebep ortaya atıldı. Avrupa genelinde İran'a ambargonun 24 Kasım'da biteceği beklentisi hakim.

200 CEO KATILACAK

Konferansa 200 CEO'nun katıldığı belirtilirken aynı zamanda politika belirleyicilerle workshop'lar yapıldı. Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB), İran'a yönelik ekonomik yaptırımlardan bazılarını, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın bu ülkedeki teknik ekibinden gelen teyit doğrultusunda 6 aylık süre için askıya aldığını açıklamıştı. ABD, Birleşmiş Milletler ve AB'nin yaptırımları nedeniyle ülkenin 100 milyar doları aşan parası yurtdışında bulunuyor. İran'ın ertelenmiş tüketim talebi de buna eklenince küresel dev şirketler atağa geçti. Özellikle Fransız, Alman, İtalyan ve İngiliz firmaları bu pazara dönmek istediklerini direkt olarak CEO'larının ağzından son dönemde açıkça belirtmeye başladı. İtalyan enerji firması Eni, Fransız Total, İngiliz Royal Dutch Shell gibi enerji devleri, otomobil üreticisi PSA Peugeot Citroen ve Deutsche Bank gibi firmalar İran'da yeniden faal olmak isteyenlerin başında geliyor.

YAHUDİ DERNEKLERİNDEN 'BOYKOT' ÇAĞRISI
İran ile AB arasındaki bu yakınlaşmadan tek rahatsız olan ise İsrail. İsrail lobisi yapan dernekler konuşmacılara mektup yollayarak 'katılmamalarını' istedi. Konuşmacılardan ünlü reklam ve halkla ilişkiler firması sahibi Sir Martin Sorrell, İngiltere eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Fransa eski Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine'e mektuplar yollanarak şu mesaj iletildi: "Dünyanın en şiddetli ve teokratik rejimlerinden biri olan ayrıca uzun bir anti-semitizm geçmişi olan bu ülke ile ticareti artırmak için ne konuşacağınızı anlamakta zorluk çekiyoruz."

PETROL GELİRLERİ SERBEST KALIYOR
İran'ın ambargo nedeniyle 100 milyar doları bulan tutulan serveti bırakılmaya başlandı. İran son yıllarda tüm ticaretini BAE üzerinden yaptığı için en büyük ticari partneri bu ülke.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa-İran derin flörtte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN