Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Düşük büyümeye razı değiliz'

Maliye Bakanı Şimşek Türkiye'yi daha yüksek bir büyüme patikasına sokabilmenin tek yolunun mikro reformlar olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 16.10.2014
'Düşük büyümeye razı değiliz'
Türkiye'nin ikinci çeyrekte yüzde 2.1'e gerileyen büyüme hızına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geç de olsa tepki gösterdi. Yüzde 3-4'lük büyümenin Türkiye için kabul edilemez olduğunu söyleyen Şimşek, "Tekrar yüksek büyüme patikasına girmemiz gerek. Bunun için de mikro düzeyde reformlar yapmalıyız" dedi. Dün 9 aylık gerçekleşmeleri ve 2015 bütçesiyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Bakan Şimşek, yeni bir vergi artışı öngörmediklerini, lüks tüketime vergi konusunda bir çalışma yapmadıklarını da açıkladı. Kamunun lüks yerlerden çekileceğini belirten Şimşek, memur-emekliyi enflasyon altında ezdirmeyecekleri mesajını da verdi. Şimşek, Türkiye'nin 2015 yılı bütçe giderlerinin 472.9 milyar, bütçe gelirlerinin 452 milyar, bütçe açığının ise 21 milyar TL olarak öngörüldüğünü bildirdi. Bakanın açıklamaları şöyle:

ENFLASYON DÜŞECEK:
Doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki artışla beraber enflasyon tahmini yüzde 9.4 olarak belirlendi. Gelecek sene enflasyonun yüzde 6.3'e düşeceğini tahmin ediyoruz.

MİKRO REFORM GEREK:
Türkiye yüzde 3-4 arasında büyüme aralığına razı olamaz. Bununla yaratabileceğimiz istihdam sınırlı. Ülkeyi daha yüksek büyüme patikasına sokacağız. Bunu başarmanın tek yolu çok kapsamlı mikro düzeyde reformlar yapmaktır. Az borçlanıp, faizi makul seviyede tutacağız.

YATIRIM ORTAMI:
Büyüme potansiyelini etkileyecek en önemli faktör reformlar olacak. İş yapma ortamı, yatırım iklimi iyileşecek. Kaynak tahsisini daha etkin alanlara kaydıracağız. Altyapı, eğitim yatırımlarına öncelik verilecek.

LÜKS VERGİSİ YOK:
Orta ve uzun vadede vatandaşlarımız lüks malı tüketecekse daha fazla vergi vermesini normal buluyoruz. Otomotivde geçmişte benzeri şeyler yapıldı. Şu anda böyle bir çalışma yok.

MEMUR-EMEKLİYE ZAM:
Bu yıl için memura ve emekliye verilen artışlar toplu sözleşmede belirlendi. 2015'te oransal bir artış söz konusu ama bu oranların üzerinde bir enflasyon olursa 2015 yılı için telafi ederiz.

2015'TE YÜZDE 4 BÜYÜME GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Bakan Şimşek, Türkiye ekonomisi için öngörülen 3.3'lük büyümenin düşük olduğu yönündeki eleştirilere şu tespitlerle yanıt verdi: "AB'nin krizden toparlanmasını öngörerek yüzde 4'lük büyüme öngörmüştük. Bölgemizde özellikle Irak'ta IŞİD faktörünü öngörmek imkânsızdı. Kimsenin önünde kristal bir küre yoktu. Irak sıradan bir pazar değil. Irak net dış ticaret fazlası açısından en büyük ihracat pazarımız. Yılda 12 milyar dolara yakın dış ticaret fazlası verdiğimiz bir ülke. Buradaki kargaşa Türkiye'nin büyümesini olumsuz yönde etkiledi. Türkiye 17 Aralık süreci ve iki seçim yaşadı. Bu faktörler nedeniyle ilk çeyrekte ciddi parasal sıkılaştırma oldu. Bunlar iç talebi sınırladı. Tüm bunlar bir arada düşünüldüğünde aslında büyüme performansımız iyi denilebilir. Gelecek yıl yüzde 4'lük büyümenin gerçekleşeceği kanısındayız."

EYLÜLDE 9.2 MİLYAR BÜTÇE AÇIĞI
Şimşek, bütçe rakamlarını da açıkladı. Eylülde bütçe açığı 9.2 milyar lira oldu. Faiz dışı açık 4.6 milyar lira oldu. Ocak-Eylül'de bütçe açığının 11.9 milyar lira, faiz dışı fazlanın 26.3 milyar lira oldu. Aynı dönemde bütçe giderleri yüzde 10.5 artışla 3254 milyar lira gerçekleşti. Aynı dönemde bütçe gelirleri yüzde 8.1 artışla 313.5 milyar liraya çıktı. Bütçe açığı bu yıl 24.4 milyar lira, faiz dışı fazlanın 25.8 milyar lira olacak. Bütçe açığının GSYH'ye oranı yüzde 1.4 olarak gerçekleşecek.

AVRUPA'NIN EN UCUZ ELEKTRİĞİ
LÜKS YERE KA MU BİNASI YAPILMAYACAK :
Kamu bina yatırımlarına destek vermiyoruz. Kampusları lüks yerlere yapmayacağız.

EN UCUZ ELEKTRİK:
Elektrik, doğalgazda 2012'den beri ilk kez artış yaşandı. İthal ürünlerde çok ciddi fiyat artışı var. Hâlâ Avrupa'nın en ucuz doğalgaz ve elektriğini sağlayan ülkeyiz.

GAYRİMENKUL RANTLARI:
Orta Vadeli Program'da gayrimenkul rantlarının vergilendirilmesi konusunda bir adım attık.

VERGİLER ARTMAYACAK :
Vergi oranlarında bir artış öngörmüyoruz. Maktu vergileri de enflasyon oranında artırmak kadar doğal bir şey yok.

AKA DEMİSYENLERE ZAM:
Akademisyenlere yaklaşık olarak 726 ile 835 lira arasında zam yapılacak. Bunun maliyeti yaklaşık 1.1 milyar lira olacak.

HAK İM-SAVCILARA 220 MİLYONLUK ZAM:
Hakim ve savcıların mali haklarının net seyyanen bin 146 lira artırılması öngörülüyor. Bunun da maliyeti 220 milyon lira olacak.

LOJMAN VE TAŞITA SINIRLAMA:
Başbakanımız lojman ve taşıt kullanımına sınırlama getirilmesine destek verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Düşük büyümeye razı değiliz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN