Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Gençler tarımda çalışmaya yönlendirilmeli"

Giriş Tarihi: 16.10.2014 15:44 Güncelleme Tarihi: 16.10.2014 15:45
Gençler tarımda çalışmaya yönlendirilmeli

Her ülkenin kendi topraklarında iç tüketimini karşılayacak kadar gıda üretimi yapması gerektiğini her fırsatta dile getiren Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, hiçbir ülkenin beslenmek gibi yaşamsal bir konuyu, başka bir ülkeden ithal ederim diyerek, ihale edemeyeceğini vurguladı.

Gelişmiş ülkelerin tarıma çok büyük önem verdiğine işaret eden Mehmet Reis, bu ülkelerin kendi topraklarının yanı sıra, başka ülkelerden de verimli toprakları kiralayıp, gıda üretimi yapmakta olduğunu belirtti. Gelişmiş ülkeler açısından gıda üretiminin sosyal ve ekonomik güç olarak ele alındığını anlatan Mehmet Reis, son yıllarda ülkelerin tarım politikalarını yeniden gözden geçirip, uzun vadeli yol haritalarını hazırlamakta olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 'tarım ülkesi' olma konumuyla şanslı olduğunu ifade eden Mehmet Reis, şunları söyledi:

"Tarıma elverişli topraklarımız var ve bu konuda ülke olarak halen çok şanslıyız. Bu nedenle, verimli tarım arazilerinin, kesinlikle amacı dışında kullanılmasının önüne geçmeliyiz. Bu arada, TÜİK'in verilerine göre, ülkemizdeki istihdamın %22,3'nü tarım sektörü oluşturuyor. Bu da, her 4 kişiden birinin tarım sektöründe olduğu anlamına geliyor. Zira tarım sektöründe, daha yaşlı bir nüfus çalışıyor. Oysa yine TÜİK'in rakamlarına göre, ortalama 2,5 milyon sayısını geçen işsizimiz var. İşsizlik, en yoğun genç nüfusta gözleniyor. Özetle, genç nüfusun, tarımda çalışmaya yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Gençler, tarım ekonomisine geçmek için teşvik edilmelidir. Günümüzde yaşlılar köylerde yaşarken, gençler büyük şehirlere göçüyor. Oysa gençlerin, doğduğu yerde doymalarını sağlarsak; hem ülkemizin iç tüketimi için ihtiyacımız olan gıda üretimini yaparız, hem dünyaya daha çok gıda ihracatı yaparak cari açığa çare oluruz, hem işsizliğin önüne geçeriz, hem de nüfusun sosyal ve ekonomik olarak daha refah içinde yaşamasını sağlayabiliriz" diye konuştu.

GIDA ÜRETİMİ İÇİN UZUN VADELİ STRATEJİLER OLUŞTURULMALIDIR

Dünya'da, küresel iklim değişikliğinin büyük problem olmaya devam edeceğinin altını çizen Mehmet Reis, her geçen dönem, su ve gıda yetersizliğinin tehdit boyutunun artmakta olduğunu açıkladı.

16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle konunun önemini bir kez daha gündeme taşıyan Mehmet Reis, şunları kaydetti:

"Toprağın ve yerli tohumların korunması, suların temiz ve doğru kullanılması, üretiminin teşvik edilmesi için uzun vadeli düşünmemiz gerekiyor. Önlem alınmadığı takdirde, gelecek yıllarda susuzluk ve temel gıda maddelerinin eksikliğinden, kuraklık ve artan fiyatlardan; bugünkünden daha sık ve çaresizlik içinde bahsedebiliriz. Özetle, ülkemiz ve tüm dünya ülkeleri; gıda üretimlerini kendilerine yeter bir düzeye yükselmek, çiftçisinin yaşam standardını güvence altına almak, halkına gıda güvenliğine uygun besin maddelerini sürekli temin etmek ve ekonomide de daha güçlü olmak için uzun vadeli planlarını yapmalıdır" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Gençler tarımda çalışmaya yönlendirilmeli"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN