Sigaraya 'bedava' veda

Sigaradan kurtulmak isteyen tiryakilere büyük müjde. Sağlık Bakanlığı 300 bin kişiye bedava sigara bıraktırma ilacı dağıtacak

Giriş Tarihi: 17.10.2014
Sigaraya 'bedava' veda
Bakanlar Kurulu, sigara bırakma tedavisi alan hastalara, sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın bıraktırma ürünlerinin ücretsiz olarak verilmesine karar verdi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sigara bıraktırma polikliniklerinde ilaç desteğinin ücretsiz olarak verileceğini belirterek, "300 bin vakaya ilaç verilecek. Bunların kimler olacağına polikliniklerdeki hekimler karar verecek" dedi. Bakanlar Kurulu kararıyla satın alınan Champix ve Zyban isimli ilaçlar Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı tarafından Şubat 2011'de 250 bin adet dağıtılmıştı. Piyasada 70 ve 180 liraya satılan ilaçların depresyon ve intihara yönlendirdiği yönünde eleştiriler yapılmıştı. Ancak Sağlık Bakanlığı bu konuda ilaçların doktor kontrolünde kullanılmasını önermişti.

YARISI BIRAKMAYI BAŞARDI

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ücretsiz ilaçlar sayesinde polikliniklere başvuran hastaların yarısının sigarayı bıraktığını belirtti. İlaçların bir program dahilinde dağıtıldığını kaydeden yetkililer, "Polikliniklere başvuranların yarısı 'sigarayı bıraktığını' belirtti. Sigarayı bırakmak için polikliniklere 2009'da 35 bin kişi, 2011'de ise 650 bin kişi başvurdu. Bu durum insanlarda sigarayı bırakma isteği oluşturdu. O nedenle ücretsiz ilaç dağıtımı devam edecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigaraya 'bedava' veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN