Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ürettiği sütün tamamını Rusya'ya satacak

AB'nin Rusya ambargosu Türkiye'ye yarıyor. Avrupa'nın en büyük süt çiftliği olan Yonca Hayvancılık, günlük ürettiği 150 tonun tamamını 8 bin 500 marketlik Esta Group'a satıyor

Giriş Tarihi: 18.10.2014
Ürettiği sütün tamamını Rusya'ya satacak
Rusya ile Avrupa arasındaki Ukrayna krizi yüzünden başlayan ambargo, Türk şirketlerin ihracatını artırıyor. Krizden sonra ABD ve AB, Rusya'ya gıda ürünleri satmama kararı aldı. Rusya da, yönünü Türkiye'ye çevirdi. Süt ve süt ürünleri ihracatında ise geçtiğimiz haftalarda Rus makamlarından alınan onayın ardından 6 bin 500 süt ineği kapasitesi ile Avrupa'nın en büyük çiftliğini kuran Yonca Hayvancılık, Rusya'nın BİM'i olarak gösterilen 8 bin 500 mağazalık Esta Group'la ihracat için anlaşmaya varmak üzere. AB standartlarında süt üreten ve Türkiye'de Ülker'e de satış yapan Yonca Hayvancılık, üretimin tamamını Rusya'ya satmaya hazırlanıyor. Kaliteli üretim yaptığı için Ülker'den litre başına prim alan şirketin yönetim kurulu başkanı Dursun Akdağ, "ABD Tarım Bakan Yardımcısı'nın bizzat ziyaret ettiği çiftliğimiz, Türkiye'de tek. Avrupa'nın ise kapasite açısından en büyüğü. 150 milyon dolarlık yatırımla başladığımız tesis, yakında AB standartlarını da alarak, Avrupa'ya da ihracat yapacak. Yeni yatırımlar yapacağız. Rus perakende deviyle anlaşmak üzereyiz. Yıllık 100 milyon dolarlık ihracat için yakında imzayı atıyoruz" diye konuştu. 2007'de Lüleburgaz'da temelini attığı tarımsal kümelenme modeli ile kurduğu Yonca Hayvancılık için İsrail'den Avrupa'ya kadar birçok modeli yerinde gördüğünü söyleyen Akdağ, "Uzun araştırma dönemi geçirdik. Sonunda tek bir üründe uzmanlaşmak istedik ve sütü seçtik" dedi.

KATARLILAR TALİP OLDU

Bu alanda dünya çapında uzman olan Prof. Dennis Armstrong ile çalıştıklarını da vurgulayan Dursun Akdağ, ziraat mühendisleri ve veterinelerden oluşan ekibin de 24 saat çalıştığını vurguladı. Akdağ, Yonca Hayvancılık'a ortaklık ya da satın alma teklifleri geldiğini, gelen yabancılar arasında Katarlılar'ın da bulunduğunu bildirdi.

BU YIL YÜZDE 35 HİSSEMİZİ HALKA AÇACAĞIZ
Yonca Hayvancılık Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Akdağ, halka arz ile ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. Akdağ, "Şirketin yüzde 35'ini Kasım 2014'te halka açılmayı planlıyoruz. Şu anda çalışmalar son aşamaya geldi. Şayet yetişmezse Mart 2015'te halka açılacağız. Halka arzdan 100 milyon lira bekliyoruz. Bu parayı yapacağımız yatırımlarda kullanacağız" şeklinde konuştu.

4 YIL İÇİNDE 50 BİN HAYVANA ULAŞACAĞIZ
Uludağ ve İstanbul Üniversitesi iktisat fakültelerini bitiren Dursun Akdağ, 10 bin hayvanın bulunduğu çiftlikte Ülker ve yerel mandıralara süt verdiklerini, düve ve besi merkezi kurma projeleri olduğunu ve 1.4 megavat gücünde biyogaz tesislerinin de temelini yakında atacaklarını bildirdi. Bu yatırımlar ve ikinci büyütmelerle 120 milyon lira daha yatırım yapacaklarını belirten Akdağ, şu anda 150 ton olan günlük süt üretim kapasitesini bir yılda 300 tona çıkartmayı planladıklarını kaydetti. Akdağ, "2018'e kadar yatırımın nihai hedefi 50 bin hayvan. Sonraki planımız, günlük süt, peynir ve yoğurt gibi ürünleri İstanbul'a göndermek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ürettiği sütün tamamını Rusya'ya satacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN