Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rönesans'tan gübre fabrikası

'in Türkmenistan'da inşa ettiği gübre fabrikası açıldı. Türkmenistan devletine ait Türkmenkimya tarafından yaptırılan fabrika 1 milyar dolara mal oldu

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Rönesans Holding'in inşa ettiği Türkmenistan'ın en büyük gübre fabrikası törenle açıldı. Devlet kuruluşu Türkmenkimya tarafından Mary şehrinde yaptırılan amonyak ve üre üretim fabrikası, 1 milyar dolara mal oldu. 'e bağlı Rönesans Türkmen İnşaat, fabrikanın inşaatı ile uluslararası nakliye ve montaj işlerini üstlenirken, Japon Kawasaki Heavy Industries ve Sojitz konsorsiyumu ise ekipman tedarikinin yanı sıra teknoloji mühendisliği yaptı.

EN BÜYÜK ENDÜSTRİYEL TESİS

Türkmenistan'ın faaliyetteki en büyük endüstriyel tesisi olma özelliğini taşıyan fabrikanın açılışında konuşan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedow, ülkenin zengin enerji kaynaklarını en gelişmiş teknolojiler kullanarak işlediklerini vurguladı. Berdimuhamedow, "Türkmenistan'ın faaliyetteki en büyük tesisi olacak bu fabrika, yıllık 400 bin ton amonyak ve 640 bin ton üre kapasitesine sahip. Rönesans, Kawasaki ve Sojitz firmalarının getirdiği ileri teknoloji, ülkemizin kimya alanındaki en önemli yatırımlarından birinin hayata geçirilmesini sağladı" dedi. Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak ise, Rönesans'ın dünyanın en büyük uluslararası müteahhitleri listesinde 53'üncü sıraya yükseldiğini söyledi. Ilıcak, "Bu başarımızda, dünyanın 18 ülkesinde gerçekleştirdiğimiz tüm projeler kadar, Türkmenistan'daki işlerimizin de payı büyük" diye konuştu. Ilıcak, Türkmenistan'da 5 yıldır faaliyet gösterdiklerini kaydetti.

MALZEMELERİN ÇOĞU TÜRKİYE'DEN SAĞLANDI
Fabrikanın bulunduğu ve geçmişte Selçuklu Devleti'ne de başkentlik yapmış olan Mary şehri, dünyanın en büyük gaz yataklarından Yoloten bölgesine yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Türkmenistan'ın faaliyetteki en büyük gübre fabrikası olacak yeni tesise gelen gaz, enerji, su ve demiryolu hatlarının tasarım ve yapımı da Rönesans tarafından gerçekleştirildi. Fabrikanın mekanik ve elektrik proje malzemelerinin büyük çoğunluğu ise Türkiye pazarından sağlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rönesans'tan gübre fabrikası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN