Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TOBB bizi sömürüyor

TESKOMB Başkanı Akgül, bazı TOBB üyelerinin esnafa verilen % 5 faizli krediyi kullandığını tespit ettiklerini belirtti. Akgül, "Amaç dışı kullanandan krediyi alıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 20.10.2014
TOBB bizi sömürüyor
TESKOMB Başkanı Abdulkadir Akgül ile bir araya gelerek esnafın sorunlarını konuştuk.

Güneydoğu'daki olaylar bölgedeki esnafı nasıl etkiledi?
Biz her zaman çözüm, barış ve huzurdan yana olduk. Durduğumuz yer bellidir. Gezi olaylarında yaptığımız basın açıklamasını hatırlarsınız. Demokratik hak talebi ile başlayıp, darbe girişimi ve şiddetle tırmanan olaylarda esnafımız zarar gördü. Ekonomideki istikrara ve toplum huzuruna dinamit koyan olaylar bizi derinden yaralıyor. Kobani bahanesiyle başlatılan eylemlerde de esnafımız zarar gördü. Şu anda bu olaylardan kaç kişinin etkilendiğini tespit etmeye çalışıyoruz. Ama eylemlerden muzdarip olanların yüzde 80'i bu provokasyonu yapanlara karşı tavır koyuyor.

O bölgelerde kredi çekenlerde takibe dönüşüm oranları nasıl?
1.5 milyon esnaf ve sanatkârı temsil ediyoruz. 800 binine 10 yılda 12.5 milyar TL kredi kullandırdık. 2002'de esnaf tamamen iflas etmişti. O dönemde kullandırılan kredi 152 milyondu. Bunun yüzde 90'ı batıktı. Bugün Halkbank'ın esnaftan bir kuruş alacağı yok. Dünyada bu kadar kredi verip takibe dönüşümü sıfır olan bir kuruluş yoktur. Bankalardan çok daha iyi durumdayız.

2.5 MİLYARIMIZ VAR

Nasıl oldu bu?
Hükümetin bakış açısı sayesinde... Kredilerden masraf adı altında yüzde 1.5 pay alıyoruz. Bununla bir fon oluşturduk. Taksitini zamanında yatırmayanlara bu fondan yardım ediyoruz. Fonun büyüklüğü 2.5 milyar TL'ye ulaştı. Bugün Türkiye'de bir felaket olsa 1 ay içinde bankaya 2.5 milyar yatırabilecek durumdayız. Mesela, kredilerimizle TIR alan Güneydoğu'daki bir esnafımızın 8 aracını IŞİD kaçırdı. Adam kamyonları çalışmayınca zor duruma düştü. Onun zararını biz karşıladık. Adana, Hatay ve Gaziantep'te zora düşenlere de yardımcı olduk.

En çok hangi il kredi çekiyor?
En çok krediyi daha önceki dönemlerde Bursa ve İzmir kullanırdı. Çözüm süreci başladığından bu yana Doğu ve Güneydoğu illeri öne çıktı. İlk sıralarda artık Şanlıurfa ve Gaziantep var.

Suriyeliler de kredi çekiyor mu?
Bizden kredi çekmek için ikametinin burada olması gerekiyor. Suriyeliler arasında Türkler ile ortak şirket kuranlar varsa onları bilemeyiz.

Kredilerde bir kriter var mı?
En fazla 150 bin TL kredi veriyoruz. Çektiği krediyi yerinde kullanmayanı denetliyoruz. Bazen tacir kişiler 3-4 esnaf adına bu krediyi kullanıyor. Sonradan öğreniyoruz.

Kim onlar?
Türkiye'de faizler yüzde 15 civarında. Biz yüzde 4-5'le para veriyoruz. Büyük tacirler kredi kullanmayan esnafı bulup, onun üzerinden para çekiyor. Teftiş kurullarımızın tespit ettiği olaylar oluyor. Krediyi amaç dışında kullanandan geri alıyoruz.

Büyük tacirler dediğiniz TOBB mu?
Evet... TOBB bizi sömürüyor. Bizden 20-25 bin lira aidat alıyor. Kredi Garanti Fonu kurdular, işlemiyor.

HİÇBİR ŞİKâYETİMİZ YOK
Esnafın şu anda en büyük sorunu ne?
Esnaf mutlu, şikâyeti yok. 5 dükkân kapanıyorsa 25 tane açılıyor. 10 yıldır hiçbir esnafın sicili bozulmadı. Kimse intihar etmiyor, evine haciz giden de yok.

49 ESNAFI İHRACATÇI YAPTIK
AECM'nin genel kurulu oldu. Türkiye'ye ne faydası var?
Avrupa Karşılıklı Garanti Kuruluşları Birliği'ne (AECM) 2000'de üye olduk. 2001'den bu yana yönetim kurulu üyesiyiz. AECM Genel Kurulu vesilesiyle 30 ülkeden 283 esnafı ağırladık. Bu toplantılarda garanti kuruluşlarının nasıl çalıştığını, sektöre ilişkin AB'deki düzenlemeleri öğreniyoruz. AECM'deki üyeliğimiz sayesinde hayatında hiç yurtdışına gitmeyen birçok esnafımızı değişik ülkelere götürdüm. Gelince de ceplerine 5 yıl vadeyle yüzde 5 faizle para koydum. Şu anda 49 tanesi ihracatçı oldu.

MASRAFSIZ KREDİ PLANIMIZ VAR
Esnafa yeni bir müjde var mı?
Hem sigorta yapılanmasında, hem de diğer konularda esnafa büyük yarar sağlayacak bir konu üzerinde çalışıyoruz. Mesela, bir sigorta şirketiyle anlaşıp kaskoları, bireysel ve dükkân sigortalarını biz yapacağız. Ondan sonra, esnaf ve sanatkâra verilen kredide yüzde 1.5 olan masraf kesintisini de kaldırmayı düşünüyoruz. Daha önce bu masraf yüzde 20'ydi. Bu oran hükümetin çalışmasıyla yüzde 1.5'e düşmüştü.

BİRLEŞENE PARASINI VERECEĞİZ
Esnafın birleşmesi konusunda da çalışmalarınız var mı?
Bununla ilgili benim bir planım var. Kasabalarda kaportacı, boyacı, lastikçisi iş yapamıyor. "Gelin 10 kişi birleşin. Ben her birinize 150 bin TL para vereyim. Toplam 1.5 milyon TL'ye servis istasyonu açın" diyeceğim. Ama ben sadece kredi veren bir kuruluşum. Bunun için TESK'in de esnafı yönlendirmesi gerekiyor. Bunu hayata geçirmek için çalışmalıyız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TOBB bizi sömürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN