Fay hattına uzaydan takip

Giriş Tarihi: 22.10.2014
Fay hattına uzaydan takip

Ankara'daki İnovasyon Haftası'na katılan NASA Jet Laboratuvarı Başkanı ve Mars Kâşifi Dr. Charles Elachi, uzaya fay hattındaki baskıyı görecek radar kuracaklarını söyledi

NASA Jet Laboratuvarı Başkanı ve Mars Kâşifi Dr. Charles Elachi, "Mars'a insan gönderme sürecindeyiz" dedi. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Ankara'da düzenlediği İnovasyon Haftası'na katılan Elachi, SABAH'a NASA'nın önümüzdeki dönemde yürüteceği uzay projeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Mars'a insan gönderme aşamasında olduklarını belirten Elachi, uzaya deprem radarı da kuracaklarının mesajını verdi. Depremle ilgili önceden bilgi verecek uyduyla dünyanın haritasını çıkaracaklarını belirten Elachi, üç temel hedeflerini şöyle sıraladı: "Mars'a indirilen kefiş robotunun çalışmaları geliştirilecek. Jüpiter'e buzulları inceleyecek uydu gönderilecek ve yıldızların etrafındaki gezegenler incelenecek."

HARİTA ÇIKARILACAK

Deprem konusunda bütün ülkelerin yararlanabileceği bir sistem kurduklarını söyleyen Elachi, bu alanda deneysel çalışmaların başladığını duyurdu. "Bu uyduyu 2020 yılında fırlatmayı planlıyoruz" diyen Elachi, "Her gün dünyanın haritasını çıkarıp veriler oluşturmayı planlıyoruz. Depremleri önceden tahmin etmeyeceğiz. Ancak fay üstündeki baskının olduğu yerleri belirleyeceğiz" diye konuştu. Marsa insan göndermenin de ön aşamasında olduklarını belirten Elachi, "Mars'a gitmek aya gitmekten daha zor. Aya üç günde Mars'a ise 9 ayda gidiyorsunuz. gidip gelmek ise 18 gün sürüyor" dedi.

FASON ÜRETİMLE 2023'E ULAŞMAK ZOR
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye'nin en önemli problemi, inovasyon, ARGE, bilgi üretme ve bu bilgiyi üretime dönüştürme problemidir" dedi. İnovasyon Haftası'nda konuşan Zeybekci, en avantajlı ülkelerin, bilgiyi üreten ve üretilen bilgiyi sanayide uygulayabilenler olduğunu söyledi. Türkiye'nin 2023 hedeflerini de hatırlatan Zeybekci, sadece fason üretim yapan bir ülke olarak 2023'e ulaşmanın zor olduğunun altını çizdi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, 142 ülkeyi kapsayan inovasyon sıralamasında Türkiye'nin 54'üncü olduğunu söyledi. Türkiye'nin 2012'deki sıralamada 74'üncü, 2013'te ise 68'inci sırada yer aldığını belirten Büyükekşi, rekabetin giderek arttığı global arenada, şirket, bölge ve devletler için inovatif olmanın hayati öneme sahip olduğu belirtti. Büyükekşi, "İnovasyon, kurumların yaşam kaynağı, şirketlerin geleceği için can suyudur" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fay hattına uzaydan takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN