Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuyumcularda taksit bayramı

Şubat ayında kredi kartına taksitle altın alımının durdurulması kararından olumsuz etkilenen kuyumculuk sektörü, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) kredi kartıyla altın alımına 4 taksit yapılabilme imkanı veren kararını sevinçle karşıladı.

Giriş Tarihi: 22.10.2014 11:36
Kuyumcularda taksit bayramı
Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altın sektörünün uzun süredir sıkıntılı süreç geçirdiğini ancak kredi kartı ile taksitli satışın engellenmesi düzenlemesinin ardından işlerinin daha da kötüleştiğini söyledi. 1 Şubat'tan önce insanların gerek yatırım gerekse hediye amacıyla aldığı altının parasını kredi kartıyla takside bölerek rahatça ödeyebildiğini ifade eden Başman, "Bu düzenlemenin ardından insanlar çok zorda kalmadıkça altın almaktan çekiniyordu. Çünkü en basitinden bir ziynet eşyası almaya kalksalar 500 liradan başlıyor ve tek çekimde böyle bir parayı ödemek istemiyordu" dedi.

ÖZEL GÜNLERDE UMDUĞUMUZU BULAMADIK

Özel günlerin sektörleri için en fazla satışın gerçekleştiği günler olduğunu dile getiren Başman, şunları söyledi:

"Sevgililer Günü, Anneler Günü, bayramlar, bunlar bizim için çok daha önemli günler. Çünkü bu günlerde yaptığımız satışlar bazen 1 yıl bizi idare edecek türden olabiliyor. Ancak bu yıl ne Sevgililer Günü ne de diğer özel günlerde çoğumuz siftah bile yapamadık. İnsanlar, sevdiklerine altın dışında şeyler hediye etmeyi tercih etti. Eskiden sadece Sevgililer Günü'nde yaptığımız satış, 1 yılda yaptığımız satışa denk gelirdi. Ancak bu yıl yaprak kıpırdamadı diyebiliriz.

Bu yıl Ramazan ayının ve bayramının yaz aylarına denk gelmesi, düğün sezonunun sönük geçmesine neden oldu. Halkımız arasında hala 'iki bayram arası düğün yapılmaz' adeti sürmekte. Ramazan ve Kurban Bayramı arası da tam düğün sezonuna denk geldiği için bu yıl sektörümüz açısından çok sönük bir düğün sezonu geçirdik. Bu darboğaz nedeniyle birçok arkadaşımız kepenk kapatmak zorunda kaldı."

ALINAN KARAR DOĞRU BİR KARAR

Başman, yaşanan bu olumsuzlukları BDDK yetkilileriyle birçok kez görüştüklerini ve konuya bir çözüm bulunması gerektiğini ilettiklerini kaydederek sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu ay içinde kredi kartına taksitle altın alımında bir değişiklik yapılmasını bekliyorduk. Yapılan görüşmelerde taksit sayısının en fazla 4 olabileceği kararı alınmıştı. Eskiye nazaran az gibi görünsede sektörümüz açısından gerçekten önemli bir karar. Darboğaza giren altın sektörü, bu kararla biraz rahat nefes alabilecek. Hem biz elimizdeki ürünü biraz daha rahat satabilme şansı bulacağız, hem de insanlar ceplerini çok zorlamadan altın alabilecek. BDDK'ya, sektörümüze gösterdiği bu hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuyumcularda taksit bayramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN