Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın kârı 2.4 milyar TL

9 ayda ekonomiye 165 milyar liralık kredi sağladı. Bankanın konsolide net kârı ise 2.4 milyar TL

Giriş Tarihi: 24.10.2014
Akbank'ın kârı 2.4 milyar TL
, 2014 dokuz aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre banka dokuz ayda aktiflerini yüzde 10 büyüterek 214 milyar liranın üzerine çıkardı. Finansal sonuçları değerlendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türkiye'nin ilk 6 ayda gösterdiği ekonomik performansa dikkat çekerek, sermaye yapısı güçlü, sağlam ve likit olan bankacılık sektörünün bu dönemde de büyümeyi desteklediğini ifade etti. Binbaşgil, "Ekonomimiz ilk 6 ayda yıllık bazda yüzde 3.3 oranında büyüdü. Bu büyümeyi de sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde gerçekleştirdi. Birçok ülkenin büyüme hızının düştüğü dikkate alındığında, Türkiye'nin bu büyüme hızı oldukça iyi. Akbank olarak nakdi ve gayrinakdi kredilerimizle ekonomimizin büyümesine sağladığımız desteği yüzde 11'in üstünde bir büyümeyle 165 milyar TL'nin üstüne yükselttik" dedi.

KOBİ'LERE DESTEK

Akbank'ın yılın 9 ayında 3 milyar 102 milyon TL brüt kâr elde ettiğini söyleyen Binbaşgil, "Brüt kârı üzerinden 686 milyon TL vergi karşılığı ayıran bankamızın konsolide net kârı 2 milyar 416 milyon TL oldu" diye konuştu. Binbaşgil Türkiye'nin yatırım, üretim ve ihracat odaklı bir büyüme modeline odaklandığını vurgulayarak, bu nedenle KOBİ'lere özel önem verdiklerini vurguladı. Orta, küçük, mikro ölçekli işletmeler ve kurumsal krediler yoluyla reel sektöre sağlanan desteğin 91 milyar TL'si nakdi kredi olmak üzere toplam 122 milyar TL'nin üstüne çıkardıklarını anlatan Binbaşgil, kredi kartlarında ise planlı bir küçülme yaşandığını vurguladı.

TAKİPTEKİ KREDİLER DÜŞTÜ

Akbank'ın sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahip olduğunu vurgulayan Binbaşgil, "3'üncü çeyrek sonu itibarıyla takipteki kredi oranımız yüzde 1.7 seviyesinde bulunuyor" dedi. Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Binbaşgil, Akbank'ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yüzde 181 oranında karşılık ayırdığının altını çizdi. Binbaşgil, yaklaşık 200 bin müşterinin Akbank'ta düzenli birikimi olduğuna da dikkat çekerek, bankanın toplam mevduatını bu dönemde yüzde 8'in üzerinde büyümeyle 122 milyar liraya çıkardığını ifade etti.

SABANCI'YA FAHRİ ÜYELİK

Türkiye'de kadın girişimciliğini artırmak ve kadınların istihdamına katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yapan Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer'e, katkılarından dolayı "Fahri Üyelik" verdi. KAGİDER'e, teşekkür eden Sabancı Dinçer, "Toplumsal yaşamın her noktasında kadınerkek eşitliğini destekleyen KAGİDER'in fahri üyesi olmak onurdur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akbank'ın kârı 2.4 milyar TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN