Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'ya ambargo Türkiye'yi EBRD'nin 1 numarası yaptı

Giriş Tarihi: 24.10.2014
Rusya'ya ambargo Türkiye'yi EBRD'nin 1 numarası yaptı

Rusya'ya ambargo Türkiye'yi EBRD'de de bir numaraya taşıdı. Şişecam'ın da yüzde 15'ini alan EBRD'nin toplam Türkiye yatırımı 1.7 milyar $'ı bulacak

Rusya'ya uygulanan ambargo nedeniyle Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) bir numaralı ülkesi Türkiye oldu. EBRD Türkiye Ülke Direktörü Michael Davey, Türkiye yatırımlarının 1.5 milyar dolar olduğunu, bu rakamın sene sonunda 1.7 milyar dolara çıkabileceğini belirtti. Davey, "Rusya'ya ambargo nedeniyle Türkiye EBRD içinde ilk ülke olacak. Özellikle sağlıktaki PPP (kamu özel ortaklığı) projeleriyle bu rakamı artıracağız" dedi. İş Bankası'nın ana hissedarı olduğu Şişecam şirketlerinden Paşabahçe de EBRD'nin yeni yatırımlarından.

PAŞABAHÇE'YE ORTAK OLDU

Paşabahçe'nin yüzde 15.44 hissesi 125 milyon euroya EBRD'nin oldu. Ortaklığın tanıtım toplantısında konuşan Şişecam Genel Müdürü Ahmet Kırman, "EBRD ile 1997'den bu yana çalışıyoruz. Uzun vadeli bir ortaklık. Evliliklerde vade olmaz ama bizim EBRD ile olan nikahımız İş Bankası'ndan daha kuvvetli. Paşabahçe halka arz edilirken EBRD ortaklığı avantaj sağlayacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'ya ambargo Türkiye'yi EBRD'nin 1 numarası yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN