Türkiye karapara listesinden çıkıyor

Giriş Tarihi: 24.10.2014
Türkiye karapara listesinden çıkıyor

Karapara aklama ve terörün finansmanı ile mücadele konusundaki eksikliklerini gidermede önemli ilerleme sağlayan Türkiye, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından izleme sürecinden çıkarıldı

OECD bünyesinde karapara ile mücadele için kurulan Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye'nin kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanının önlenmesi konusundaki ana tavsiyelere teknik olarak uyum sağlayacak yeterli adımları attığını, bu nedenle "izleme süreci"nden çıkarılacağını bildirdi. Türkiye'nin kara para ile mücadelede eksikliklerine ilişkin olarak 2007'de başlatılan izleme süreciyle ilgili yayınlanan 15'inci raporda, Türkiye'nin 6 çekirdek ve 10 önemli tavsiyenin yerine getirilmesinde yeterli ilerleme sağladığı belirtildi. Raporda Türkiye'nin tüm çekirdek tavsiyelerle tatmin edici bir uyum düzeyi yakaladığı belirtildi.

DİKKATE DEĞER ÇABA

Türkiye'nin terörizmin finansmanının engellenmesinin güçlendirilmesinde 2007'den bu yana tüm faaliyet alanlarında dikkate değer çaba gösterdiği kaydedildi. Raporda, Şubat 2013'te yürürlüğe giren 6415 Sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Kanunu'nun Türkiye'nin terörizmin finansmanıyla mücadele çabalarında büyük adım olduğu belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye karapara listesinden çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN