Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ot ile hap kavgası kızıştı

Aktarlar ve Baharatçılar Derneği Başkanı Ayhan Ercan'ın, "İlaç firmaları bizi bitirmeye çalışıyor" iddialarına ilaç sektörü yanıt verdi: "İlaç aktarın işi değil. Doktor gibi hareket edemezler. Yönetmelikler ortada."

Giriş Tarihi: 25.10.2014
Ot ile hap kavgası kızıştı
Tüm Aktarlar ve Baharatçılar Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiricileri Derneği Başkanı Ayhan Ercan, ilaç firmalarının gözünü aktarlara diktiğini bununla ilgili bir hafta içerisinde kamuya bir açıklama yapacaklarını söyledi. İnsanların ilaç kullanmak yerine bitkisel tedaviye yöneldiğini bunun da ilaç firmalarını rahatsız ettiğini dile getiren Ercan, "İlaç pazarında gelirler kesildikçe aktarlarla ilgili kara propaganda dozunu artırıyorlar" dedi.

AKTARLARI BİTİRME PLANI
İlaç firmalarının bazı bitkileri takviye edici gıda statüsüne sokarak aktarlarda satılmasının önüne geçtiklerini belirten Ayhan Ercan, propolis gibi tek kullanımlık bitkileri takviye edici statüye aldırdıklarını vurguladı. Ercan, "Bu aşamadan sonra bitkilerin üretim izni için başvuruyorlar. Öyle ki üretim izni almak için başvuran 60 firmanın 50'si ilaç üreticisi. Bu şekilde hem ellerini kuvvetlendiriyorlar hem de aktarları bitirmeye çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz" diye konuştu. Türkiye İlaç Sanayi Derneği Genel Sekreteri Kemalettin Akalın, "İlaç sanayisinin aktarlarla işi yok. Yaptıkları şey de ilaç değil. Sağlık ve Tarım Bakanlıkları 'şu ürünü satmanız yasak' diyorsa buna uymak zorundasınız. Buna ilaç lobisi olarak bakmak da çok yanlış" dedi.

EHİL OLMAYAN İNSANLAR SAĞLIK İLE OYNUYOR
Koçak Farma Yönetim Kurulu Başkanı Ender Koçak ise, "İlaç aktarların işi değil. Aktarlık eskiden kalmış bir iş. Modern zamanda fabrikalar bilim ışığında ilaç üretiyor. Ama aktarlar doktor gibi hareket ediyor. Ehil olmayan kişiler yanlış karışımlar yapıp insanların sağlığıyla oynuyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ot ile hap kavgası kızıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN