Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turkcell'den 'çifte' rekor

Giriş Tarihi: 25.10.2014
Turkcell'den 'çifte' rekor

Turkcell Grup, yılın 3'üncü çeyreğinde hem gelir hem de amortisman, vergi ve faiz öncesi kârda elde ettiği başarıyla tarihinin rekorunu kırdı. Turkcell'in geliri 3 milyar 162 milyona, net kârı ise 755 milyon TL'ye ulaştı

Turkcell'in gelirleri, bu yılın 3'üncü çeyreğinde yıllık yüzde 6 artarak tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Bu dönemde 3 milyar 162 milyon liralık gelir elde eden grup, bu büyümede yüzde 38 oranında artan mobil internet cirosu ve yüzde 38.2 büyüyen Turkcell Superonline'nın katkısı olduğunu açıkladı. Grubun, amortisman, vergi, faiz öncesi kârı (AVFÖK) bir önceki yıla göre yüzde 3 artarak 1 milyar 50 milyon liraya ulaştı. Böylece bu alanda da bir rekor kırıldı.

97 BİN ABONE KAZANDI

Net kâr yüzde 8 artarak 755 milyon lira olarak gerçekleşti. Operasyonel verimlilik ve pazardaki başarı açısından önemli göstergelerden biri olan vergi, faiz öncesi kâr (VFÖK) bir önceki yıla göre yüzde 2.7 artarak 647 milyon liraya çıktı. Turkcell'in 9 aylık geliri 8 milyar 940 milyon TL, net kârı ise 1.6 milyar TL oldu. Üçüncü çeyrekte 97 bin abone kazanan Turkcell'in Türkiye'deki toplam abone sayısı ise 34.7 milyona ulaştı.

270 BİN T50 SATILDI

Turkcel Superonline'ın yılın üçüncü çeyreğinde ADSL kullanıcıları dahil olmak üzere toplam abone sayısı 1.1 milyona ulaştı. Fiber internet abone sayısı ise 33 bin artışla 686 bin oldu. Türkiye'nin operatör markalı ilk 4G'li akıllı telefonu Turkcell T50, satışa sunulmasının ardından, ağustosta Türkiye'de en çok satan akıllı telefon oldu. Cihaz, 9 Temmuz'dan bu yana yaklaşık 270 bin sattı.

'FARK YARATAN ÖNE GEÇER'

Turkcel Genel Müdürü Süreyya Ciliv, önlerinde teknolojinin etkisiyle dönüşen yeni bir dünya olduğunu söyledi. Bu yeni dünyada, bir yanda mobil platformlar ve bulut üzerinde yükselen servis ve ürünler, diğer yanda ise bu alanları etkin ve kesintisiz olarak buluşturan network altyapısı olduğunu belirten Ciliv, "Teknolojiyi kullanarak fark yaratanlar, rekabette öne geçerek şirketlerini başarıya taşıyor" dedi.

755 MİLYON LİRA NET KâR AÇIKLADI

Gelir: 3.162 milyon TL
Net kâr: 755 milyon TL
Toplam abone: 34.7 milyon
Faturalı abone:14.8 milyon
Abone aylık geliri: 23.8 TL
Abone kayıp oranı: %8.2
Abone aylık kullanım: 288 dk.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell'den 'çifte' rekor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN