Üç büyükler sanal sahada

Giriş Tarihi: 25.10.2014
Üç büyükler sanal sahada

eSpor olarak adlandırılan bilgisayar oyunu Leauge of Legends milyonlarca kişiye ulaştı ve dünya kupası 50 bin kişilik seyirciyle Seul'de yapıldı. Türkiye'de federasyonu kurulması planlanan eSpor'un 2 bini aşan lisanslı oyuncusu var. Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe de sanal lige girecek

Güney Kore Dünya Kupası Stadı geçtiğimiz hafta oldukça ilginç ve tam 40 bin kişinin izlediği bir spor müsabakasına ev sahipliği yaptı. Dünyada online olarak seyredenlerin sayısı ise tam 32 milyon. Ancak bu kez sahada bir top ve koşturan oyuncular yoktu. eSpor olarak adlandırılan bu yeni tür sporda bilgisayar başında elinde mouse'la 15 yaşında beş çocuk bilgisayar ekranında yarıştı. League of Legends adı verilen online oyun Türkiye'de de o kadar yaygın ki lisanslı olarak oynayanların sayısı 2 bini aşmış durumda. 3 milyondan fazla kayıtlı oyuncusu olan eSpor Ligi'nin 60 bin 336 takım oyuncusu var. Federasyon kurma çalışmaları da başlamış.

ÜNİVERSİTE VE BELEDİYELER LİGDE
eSpor'da takım kurmak da o kadar basit değil. Beş ana iki yedek olmak üzere yedi kişiden oluşan takımlar önce şirket kurmak zorunda. eSpor da şu anda üniversiteler ve belediyelerin takımları bile var. Nilüfer Belediyesi ve Kırklareli Belediyesi bu ligde yarışıyor. Hatta üç büyük spor kulübü de bu lige girmeye hazırlanıyor. League of Legends'ın yaratan Riot Games şirketi yetkililerinin verdiği bilgiye göre ilk girmesi beklenen ise Beşiktaş. Yetkililer "Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş olacak yakında ligde. İlk gelenin Beşiktaş olmasını bekliyoruz çünkü bir yöneticinin oğlu oyunu oynuyor" dedi. Riot Türkiye Ülke Müdürü Hasan Çolakoğlu "Globalde 70 milyon aktif oyuncumuz var. Avrupa'da ise Türkiye Almanya'dan sonra ikinci büyük pazar durumunda. Almanya oyun pazarı Türkiye'nin 40 katı olmasına rağmen orayı neredeyse yakaladık" dedi.

TÜRKİYE'DE YILLIK HARCAMA 2.9 DOLAR
Dünyada büyüklüğü 60 milyar dolar olan oyun sektörünün Türkiye'de benzer rakipler ile karşılaştırılınca oldukça gerilerde. Hasan Çolakoğlu, "Türkiye olması gerektiği yerde değil. Bizde yıllık oyun harcaması 2.9 dolar. Brezilya'da ise 5 dolar. Avrupa'da ise bu rakam 60-120 dolar arasında" şeklinde konuştu.

GELİRLER 1 MİLYAR $'A GİDİYOR
İşin parasal boyutu da azımsanacak gibi değil. Dünya şampiyonu olan takımın daha 15'indeki her oyuncusunun yıllık geliri 600 bin dolar düzeyinde. Oyunun şirkete yarattığı ciro ise 2013 rakamlarına göre 624 milyon dolar. 2014 sonu itibarıyla 1 milyar dolar sınırını aşacağına ise kesin gözüyle bakılıyor. Türkiye video oyunları sektörünün 300-400 milyon dolar arasında olduğunu belirten Hasan Çolakoğlu, "Beş yıl içinde 1 milyar dolar büyüklüğe ulaşız" dedi.

TÜRKİYE'DE ESPO
3 milyondan fazla kayıtlı oyuncu
13.442 kayıtlı takım
60.336 takıma kayıtlı oyuncu
1.800 lisanslı oyuncu
905 turnuva
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç büyükler sanal sahada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN