Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm süreci ilham kaynağı olacak

Farklı bakış açılarını biraraya getiren 'Fikir Sofrası' ilk kez Mardin'de kuruldu. Maliye Bakanı Şimşek'in katıldığı toplantıda, çözüm süreci de masaya yatırıldı

Giriş Tarihi: 27.10.2014
Çözüm süreci ilham kaynağı olacak
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, 'Onur Konuğu' olarak katıldığı, bu yıl 10'uncusu düzenlenen "Fikir Sofrası" Mardin'de kuruldu. İlk kez İstanbul dışında bir ilde yapılan toplantıda iş, akademi, finans ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları bir araya geldi. Medeniyetler beşiği Mardin'de olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirten Bakan Şimşek, Yüksekova'da şehit edilen 3 askerin ailesine başsağlığı ve sabır diledi. Bakan Şimşek, "Biz karmaşık bir etnik sorunu daha çok demokrasi, temel hak ve özgürlük ekseninde çözme hedefiyle yola çıktık. Türkiye bunu başarırsa geniş coğrafya için de ilham kaynağı olacak" dedi. Çözüm süreci başarıyla tamamlandığında Türkiye'nin ekonomik anlamda çok farklı bir noktaya taşınacağını vurgulayan Şimşek, "Son 30-40 yılda terörle mücadeleye giden yaklaşık 350 milyar dolar ülkenin kalkınmasına, beşeri sermayesine, altyapısına ve yatırımlara aktaracak" diye konuştu. Şimşek, son 1.5-2 yıldır bölgedeki değişimi, dönüşümü, artan yatırım ve istihdamı heyecanla takip ettiklerini belirterek şunları söyledi: "Son dönemde komşularımızda ve çevremizde gelişen olayların etkisiyle birtakım sorunlar var. Hem Güneydoğu'da hem de ülke genelinde çözüm sürecine ciddi destek olduğu kanısındayım. Çünkü başka da bir alternatif yok. Mutlaka ve mutlaka sorunlarımızı diyalogla, daha çok demokrasi, daha çok temel hak ve özgürlüklerle çözeceğiz."

HEDEF BÜYÜMEYE KATKI

Fikir Sofrası Platformu Başkanı Ahmet Arslan, "Toplantı yerinin Mardin olmasında en önemli etken, Türkiye'nin ihtiyacı olan barış ve kardeşliğin yüzyıllardır bu topraklarda yaşanıyor olması" dedi. Bir yıldır 'Fikir Sofrası' etrafında bir araya geldiklerini anlatan Arslan, "Büyüyen Türkiye'nin en çok ihtiyacı olan değerlerden biri de yeni fikirler ve farklı bakış açıları. Türkiye gelecek hedefine ilerlerken, bu sürece katkı sağlamayı amaçladık ve Fikir Sofrası oluştu" diye konuştu. Bu sofra etrafında fikirlerin ortaya atıldığını ve bunları Türkiye'yi yöneten kadrolarla paylaştıklarını dile getiren Arslan, şöyle konuştu: "Tek bir hedefimiz var. Dünyayla entegrasyonu tamamlamış, güçlü ve yaşanılır bir Türkiye inşa etmek. Bugüne kadar herhangi bir siyasi düşünceye hizmet etmeden, ticari kaygılardan uzak, Türkiye'nin büyümesi ve gelişmesi için bir araya gelen önemli isimleri Fikir Sofrası'nda buluşturduk. Bundan sonra da uluslararası platformda yapacağımız iş birliği ve toplantılarla dünyanın önde gelen isimlerini davet ederek bu sofrada buluşturacağız. Türkiye'nin ve dünyadaki gelişmelerin tartışıldığı bir platform olacağız."

TOPLANTIYA YOĞUN KATILIM
Toplantıya Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanı sıra, Mardin Valisi Mustafa Taşkesen Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, AK Parti Mardin Milletvekilleri Muammer Güler, Gönül Bekin Şahkulubey, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ebubekir Şahin, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Gülden Türktan, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, iş, akademi, finans ve medya dünyasının temsilcileri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının başkanları katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm süreci ilham kaynağı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN