Türkiye'nin en iyi haber sitesi

K. Irak'tan petrol akışı 400 bin varile çıkıyor

K. Irak'tan Ceyhan'a gönderilen ve uluslararası piyasalara satılan petrol yıl sonuna kadar 400 bin varile çıkacak

Giriş Tarihi: 28.10.2014
K. Irak'tan petrol akışı 400 bin varile çıkıyor
Kuzey Irak'tan Ceyhan'a gönderilen 280 bin varillik petrolün yıl sonunda 400 bine ulaşması bekleniyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, şu ana kadar Kuzey Irak'tan Ceyhan'a gönderilen petrolün 19.2 milyon varili ihraç edildi.

KAPASİTE ARTIRILIYOR

Kuzey Irak'tan günlük petrol akışının 300 bin varile çıkarılması için boru hattında test yapıldığı belirtiliyor. Sektör yetkilileri, yeni bir yenileme çalışmasının daha devam ettiğini ve hattın kapasitesinin 700 bin varile ulaştırılacağını vurgulayarak, "Bu çalışma iki ya da üç hafta içinde tamamlanır. Buna bağlı olarak yıl sonunda 400 bin varillik bir akışın hayata geçirilmesi planlanıyor" değerlendirmesinde bulundu. Enerji Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz hafta şu ana kadar 26 tankerle toplam 19.2 milyon varillik petrolün uluslararası piyasalara sevk edildiğini açıklamıştı. Yıldız, bu ticaretten Halkbank'a 700 milyon dolar para yattığını belirterek, "Bu yaklaşık 2 milyar dolarlık ticaret" demişti.

700 BİN VARİLLİK KAPASİTE
Bir enerji yetkilisi, "Bu petrolün ihracında da 40 inçlik boru hattı kullanılacak. Böylece hattın günlük 700 bin varillik kapasitesinin tam olarak kullanılması mümkün olacak. Şu anda yenileme çalışmalarının tamamlanması bekleniyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
K. Irak'tan petrol akışı 400 bin varile çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN