Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzyılın projesi için geri sayım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Avrasya Tüp Geçidi Projesi'nde incelemede bulundu, geçiş ücretini açıkladı.

Giriş Tarihi: 28.10.2014 10:49 Güncelleme Tarihi: 28.10.2014 15:49
Yüzyılın projesi için geri sayım
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Avrasya Tüp Geçiti'nden geçişin 4 dolar artı KDV olacağını açıkladı.

Avrasya Tüp Geçidi Projesi'nin inşaatında incelemelerdi bulunan Lütfi Elvan, şunları söyledi:

"Bu mühendislik harikası projenin arkasında Türk mühendis, teknisyen ve işçilerimiz var. Avrasya Tünelimizdeki çalışmalar devam ediyor. Günde 10 metre ilerleme sağlıyorlar. Bazen de 14-15 metre ilerleme sağlanıyor. 1270 metrelik bir ilerleme sağlanmış durumda. Ve biz deniz seviyesinden 95 metre aşağıdayız. Böyle bir ortamda basıncın son derece yoğun olduğu bir ortamda tünel çalışmalarımız devam ediyor. Gurur duyduğumuz bir proje. Dünyanın en önemli projelerinden birisi. 4 katlı bir apartmandan daha yüksek bir tünel açma makinası sözkonusu" dedi.

2016 SONUNDA HİZMETE GİRİYOR

"Nisan ayında Tünel çalışmalarına başlamıştık" diyen Elvan, "Bugün üçte birini tamamladık. 2015 sonu itibariyle tünel çalışmaları tümüyle tamamlanmış olacak. Şuanda hedefimizin önünde bir ilerleme söz konusu. Projenin 2017 yılının Ağustos ayında normalde bitirilmesi planlanıyordu. İnşallah 2016 sonu itibariyle buradan araçlarımızla geçmiş olacağız. Tünel açılır açılmaz 100 bin civarında aracın geçişi sağlanacak; bizim beklentimiz bu. Bu çok önemli bir rahatlama sağlayacaktır İstanbul trafiğine. Ama ihtiyaç halen var; bu yönde çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzyılın projesi için geri sayım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN