Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracatçının faiz isyanı

İsveç de 'Sıfır faiz' uygulamasına geçerken, Türkiye'de faizler hâlâ yüzde 8'in üzerinde. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Yüksek faiz yatırıma engel. Faizlerin düşmesi gerekiyor" dedi

Giriş Tarihi: 29.10.2014
İhracatçının faiz isyanı
Büyüme ve istihdamı artırmak için seferberlik ilan edip sıfır faiz politikası uygulayan merkez bankalarına İsveç de eklendi. Dünyanın en eski merkez bankası olan İsveç Merkez Bankası (Riksbank) düşük enflasyonla mücadele kapsamında politika faizini sıfır seviyesine düşürdü. Avrupa Merkez Bankası 1 trilyon euroluk varlık alımına başlarken, ABD Merkez Bankası'nın da bugün sona erecek toplantıda faiz artırımı için acele etmeyeceğinin sinyalini vermesi bekleniyor. Tüm bunlara karşılık Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise bir gecede 5.5 puan artırdığı faizi 8 ayda sadece 1.75 puan düşürdü. Merkez Bankası'nın bu uygulaması da sonunda ihracatçıyı isyan ettirdi. Yatırımın önündeki en büyük engelin yüksek faiz olduğunun altını çizen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "İnşallah enflasyonla ilgili çalışmada başarılı olunur. Merkez Bankası da faizleri düşürür" dedi.

FAİZ İNDİRİMİ ŞART OLDU

Türkiye'de rekabet edilebilir kura ihtiyaçlarının olduğunu hatırlatan Büyükekşi, "Şu anda rekabet edilebilir bir döviz kuru mevcut ama bizim açımızdan kur kadar faiz de önemli" diye konuştu. Büyükekşi, rekabet edilebilir kur ve düşük faiz ortamının sağlanmasıyla Türkiye'deki rekabet ve yatırımın daha hızlı yol kat edebileceğini kaydetti.

YIL SONU KUR TAHMİNİ 2.26 TL
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçının yıl sonu kur beklentisinin 2.26 TL olduğunu söyledi. İhracat Eğilim Anketi'nin sonuçlarını açıklayan Büyükekşi, "Yılın 4. çeyreğine dair beklentiler ortalama 8 personel alınacağı doğrultusunda, firmalar ortalama yüzde 4 istihdam artışı planlıyor, bu da yaklaşık 260 bin net istihdam artışına işaret ediyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçının faiz isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN