10 kişiden 3'ü girişimci olacak

KOSGEB ve TEB, Türkiye'nin girişimcilik röntgenini çekti. 33 binden fazla kişinin katıldığı araştırmaya göre, her 100 kişiden 32'si üç yıl içinde kendi işini kuracak

Giriş Tarihi: 31.10.2014
10 kişiden 3'ü girişimci olacak
KOSGEB'in öncülüğünde Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) desteğiyle Türkiye Girişimcilik Endeksi açıklandı. Bölgesel sonuçlar ve eğilimlerin de ilk kez ortaya çıktığı araştırmaya göre, Türkiye adeta girişimci zengini. 33 binden fazla kişinin rekor katılımıyla gerçekleştirilen Küresel Girişimcilik Monitörü 2013 Türkiye sonuçları, her 100 kişiden 32'sinin önümüzdeki üç yılda girişimcilik faaliyetinde bulunmayı planladığını ortaya koydu. Araştırma sonuçları KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz ile Yeditepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Esra Karadeniz'in katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Buna göre, Türkiye'nin girişimcilik karnesi dünya sıralamasında iyi bir yere sahip. KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, başta istihdam olmak üzere ekonomik ve sosyal anlamda son derece hayati işlevler yerine getiren girişimciliğin desteklenmesinin büyük bir önem taşıdığını belirtti. Türkiye'nin 2006'dan itibaren GEM araştırmasına katıldığını ifade eden Kaplan, önümüzdeki yıllarda da bunun KOSGEB önderliğinde devam edeceğini açıkladı. Kaplan, şöyle konuştu: "Türkiye kendi kategorisindeki 30 ülke arasında 8'inci sırada bulunuyor. Şu anda girişimci eğilimi yüzde 32'ye yükseldi. KOSGEB Girişimcilik Destek Programı'yla 250 bin girişimciye eğitim vererek bu oranın artmasına destek verdi. Bugüne kadar verilen eğitimler sonrasında 14 bin 850 yeni işletme kuruldu."

ENDEKS YOL GÖSTERECEK
TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici de girişimciliğin artması için yatırım yaparak, Türkiye'nin en kapsamlı Girişim Bankacılığı'nı başlattıklarını belirtti. Leblebici, "Bu alanda birçok ilki gerçekleştirdik. Bu endeksle ülkemizde girişimciliğin fotoğrafını çekerek bu alandaki çalışmaların bir adım öteye taşınmasına katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz. Türkiye'nin eğitimli ve genç nüfusuyla girişimcilikte önemli bir potansiyel taşıdığına inanıyorum" dedi.

EN BAŞARILI GİRİŞİMCİ BATI ANADOLU'DA
Araştırmaya göre Batı Anadolu, erken dönem girişimcilik endeksinde yüzde 13'le ilk sırada yer alıyor. Bu bölgeyi yüzde 11.30'la Güneydoğu Anadolu izliyor. Girişimciliğin en düşük olduğu bölge ise yüzde 7.3'le Batı Karadeniz.

GENÇLERİN KARİYER PLANLARI DEĞİŞİYOR
Endeks girişimcilik faaliyetlerinin 2011'den beri artış eğiliminde olduğunu gösteriyor. Genç girişimcilerin sayısı da yükselişte. Eğitimli kişilerin girişimcilik faaliyetine katılma oranında da artış görülüyor. Üniversite mezunu girişimci oranı 2006'da yüzde 15.30'ken, 2013'te yüzde 44'e yükseldi. Kadınların da ilgisi artıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 kişiden 3'ü girişimci olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN