Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halkbank'ın kârı 2 milyara yaklaştı

Giriş Tarihi: 31.10.2014
Halkbank'ın kârı 2 milyara yaklaştı

Yılın 3'üncü çeyreğinde Halkbank'ın net kârı 1 milyar 764 milyon, toplam aktifleri de 149.8 milyar TL'ye ulaştı. Genel Müdür Taşkesenlioğlu, "Yılı hedeflerimiz doğrultusunda kapatacağız" dedi

Halkbank, 3'üncü çeyrek bilanço sonuçlarını açıkladı. Bu dönemde banka, toplam kredilerini yüzde 12.7 artışla 126.1 milyar, KOBİ'lerin de dahil olduğu ticari kredilerini ise yüzde 16.7 artışla 71.9 milyar TL'ye yükseltti. Toplam aktifleri 149.8 milyara ulaşan banka, 3'üncü çeyrek itibarıyla 1 milyar 764 milyon TL net kâr elde etti. Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, "2014'ü hedeflerimize uygun sonuçlarla tamamlayacağımıza inanıyoruz" dedi. Verimlilik odaklı faaliyet gösterdiklerini belirten Taşkesenlioğlu, üçüncü çeyrekte bankanın toplam mevduatının 101.5 milyar TL'ye ulaştığını söyledi.

İSTİKR ARIN KATKISI VAR

Ali Fuat Taşkesenlioğlu, küresel ekonomik büyümedeki yavaşlamaya rağmen Türkiye'nin büyümesini aralıksız sürdürdüğünü ve bu başarıda istikrarlı ekonomi politikalarının yanı sıra güçlü finans sektörünün de önemli bir rol oynadığını belirtti. Türkiye'nin yılın ilk yarısında yakaladığı başarılı büyüme rakamlarıyla pek çok Avrupa Birliği ülkesini geride bıraktığını vurgulayan Taşkesenlioğlu, şöyle konuştu: "Avrupa Merkez Bankası'nın son dönemde likiditeyi artırıcı yönde aldığı kararlar, Fed'in varlık alımlarını sonlandırmasından kaynaklanan endişeleri bir ölçüde dengeledi. Bu durum finans sektörü ve bankaların kârlılık oranları üzerinde de etkili olacaktır. Sektörün güçlü mali yapısını, sermaye yeterliliğini ve karlılığını önümüzdeki dönemlerde de koruyacağını düşünüyoruz."

REEL SEKTÖRE KESİNTİSİZ DESTEK
Halkbank'ın esnaf ve sanatkârların üretime teşvik edilmesi amacıyla kurulduğunu söyleyen Taşkesenlioğlu, "76 yıldır olduğu gibi 2014'ün üçüncü çeyreğinde de bu misyon doğrultusunda çalıştık. Reel sektöre sunduğumuz finansal ve finansal olmayan ürünlere yenilerini ekledik. 3'üncü çeyrekte KOBİ kredilerinin de dahil olduğu ticari kredileri yüzde 16.7 oranında artırdık. Ticari kredilerimiz ise 71.9 milyar TL'ye ulaştı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkbank'ın kârı 2 milyara yaklaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN