Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir buluş yaptı tarım sektörü değişiyor

Doğanay Gıda, meyve suyunda dengeleri değiştirecek önemli bir buluşa imza attı. Geliştirdiği makineyle meyve suyunun bozulmasına yol açan enzimleri ayıklayan şirket, ürünün raf ömrünü 6 aya çıkardı

Giriş Tarihi: 2.11.2014
Bir buluş yaptı tarım sektörü değişiyor
Gıda sanayisine şalgam suyu üreterek başlayan Doğanay, Türkiye'nin meyve suyu pazarındaki dengelerini değiştirecek önemli bir buluşa imza attı. Meyve suyunun bozulmasına yol açan maddeleri elimine eden bir üretim hattı dizayn eden şirket, böylece ürünün oda sıcaklığındaki ömrünü 6 aya çıkardı. Doğanay ayrıca pet şişelerin içini camla kaplayan bir Alman teknolojisini de satın alarak, ürünleri daha sağlıklı şartlara ulaştırdı.

İHRAÇ DA EDİLECEK
Doğanay Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Doğanay, geliştirdikleri makineyle meyve suyunu katkısız olarak rafa koyacaklarını söyledi. Özellikle portakal ve nar suyunu bu şekilde üreteceklerini belirten Doğanay, "3 mühendisimizin geliştirdiği makineyle meyve sularının raf ömrü 6 aya kadar uzadı. Üretim hattının dünyaya satışıyla ilgili olarak da KHS firmasıyla anlaştık" dedi. Makinenin parçalarının üç ilde bulunan şirketlerinde üretildiğini belirten Doğanay, "Montaj Adana'da yapılıyor. Tek bir hat saatte 16 bin litre meyve suyu üretiyor. 40 milyon euroluk yatırımla kurduğumuz fabrikada hat sayısını 7'ye çıkaracağız" diye konuştu.

PORTAKALA TALİBİZ

Konuyu Tarım Bakanı Mehdi Eker'e de aktardığını açıklayan Doğanay, "Bakanımıza 'Finike'den Hatay'a kadar olan kuşağın tamamında sıkmalık portakal dikilsin. Hepsini alabilirim. 500 bin kişi bu işten ekmek yer' dedim. Sıkmalık portakal ve nar üreten çiftçinin tüm üretimine talibim. Bana ürün getiren çiftçinin elini öperim" dedi.

'2015 CİRO HEDEFİMİZ 700 MİLYON'
Üretime 1995'te şalgam suyuyla adım attıklarını belirten Rafet Doğanay, 1.5 milyon dolarlık yatırım ve 10 kişilik kadroyla başladıkları sürecin bugün 300 kişilik istihdam ve 40 milyon euroluk yeni yatırıma ulaştığını söyledi. Halen yıllık 50 milyon litre şalgam suyu sattıklarını belirten Doğanay, "Geçen yılı 70 milyon TL ciro ile kapattık. Bu yıl 120 milyonluk ciro hedefliyoruz. 2015'te ise yaptığımız buluş sayesinde 700 milyon liralık gelire ulaşacağımızı tahmin ediyoruz" diye konuştu.

'ŞALGAM SUYU SAĞLIĞA FAYDALI'
Şalgam suyunun sağlığa faydalı olduğunu ifade eden Rafet Doğanay, "Sindirim sistemine iyi geliyor, içinde enzimler var. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Şeker içermiyor" dedi. Şalgamın ana maddesinin mor havuç olduğunu ve bir litrede 15 kalori bulunduğunu belirten Doğanay, "Ayrıca şalgam suyu antioksidandır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir buluş yaptı tarım sektörü değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN