Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ülker borsada coştu

Giriş Tarihi: 4.11.2014 13:46 Güncelleme Tarihi: 4.11.2014 13:47
Ülker borsada coştu
Dünyanın altıncı büyük bisküvi üreticisi United Biscuits'i satın alarak, bu işlemle dünyanın üç numaralı bisküvi şirketi konumuna yükselen Yıldız Holding'in borsadaki şirketi Ülker Bisküvi adeta coştu. Ülker Bisküvi'nin hisseleri ilk seansta yüzde 5'e yakın yükseldi. Şirketin piyasa değeri 300 milyon liradan fazla artarak 5.9 milyar liraya çıktı. Ülker Bisküvi'nin hisseleri 25 Eylül'den bu yana yüzde 20 yükseldi. Şirketin piyasa değerinde ise o tarihten bu yana yaşanan artış 1 milyar liraya ulaştı.

İskoçya'da 1830 yılında kurulan United Biscuits'in yedisi İngiltere'de olmak üzere 14 fabrikası bulunuyor. Şirketin İngiltere'de 4 bin 613, İngiltere dışında ise 2 bin 558 olmak üzere toplamda 7 bin 171 çalışanı mevcut. Şirketin 2013 yılı sonu itibarıyla satışları 1 milyar 146 milyon pound olarak gerçekleşti.

3.2 milyar dolarlık bu satın alım ile ana işi olan bisküvi ve atıştırmalık pazarındaki konumunu daha da güçlendirecek Yıldız Holding, ek üretim kapasiteleri, yeni pazarlar, iki şirketin dağıtım kanalları ve yeni ürünler ile mevcut işlerini büyütmeye devam edecek. Her iki şirketin birbirini tamamlayacak ürün ve pazar yapısı, hem United Biscuits'i hem de Ülker'i uluslararası piyasalarda daha başarılı kılacak nitelikte görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülker borsada coştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN