5 yılda 6 milyona iş

Giriş Tarihi: 5.11.2014
5 yılda 6 milyona iş
Hükümet, son 5 yılda 6 milyon gence iş kapısı açarken, bu yıl ise 1.2 milyon kişiye ilave istihdam yaratıldı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "İşgücüne katılımda bir yılda 2.2 puanlık artış var. Bunun karşılığı bir milyona yakın ilave istihdam" dedi. Şimşek, tarım arazilerinin çiftçilere satılmasına yönelik genelgenin bir ay içinde çıkacağını belirtirken, 2B'den 3.2 milyar lira geldiğini söyledi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2015 bütçesinin geneli üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Savaş bütçesi yapmadıklarını belirten Şimşek, "Savunma ve güvenlik kurumlarının bütçesi 45 milyar liradan 47.4 milyara çıktı. Artış deflâtörün altında. Sanki Türkiye savaşa girecekmiş gibi bir hava estiriliyor. TOKİ'nin inşa ettiği kalekollar için bu yıl harcanacak para 300-500 milyon lirayı geçmeyecek" diye konuştu.

ÖRTÜLÜDEN 874 MİLYON
Şimşek,ilk kez örtülü ödenek olarak bilinen gizli hizmet giderlerinin ayrıntılarını açıkladı. Bu yıl kasım ayına kadar 874.9 milyon liralık harcama yapıldı. En fazla harcama yapan kurum 618.4 milyon lira ile Başbakanlık oldu. MİT 145.1 milyon, MGK 85 bin, Milli Savunma Bakanlığı 475 bin, İçişleri Bakanlığı 3.5 milyon, Jandarma Genel Komutanlığı 10 milyon, Emniyet 93.6 milyon, Gümrük Bakanlığı 339 bin lira kullandı.

VERGİDE UZLAŞMA KALKSIN
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergide uzlaşma sisteminin kaldırılmasına razı olduğunu belirterek, "Mağduriyetlere yol açmayacak şekilde başka bir sistem getirelim, bu uzlaşmayı kaldıralım" dedi. Suriye'den gelen sığınmacılara bugüne kadar bütçeden 2 milyar 315 milyon lira harcandığını bildiren Şimşek, "Mahalli idarelerin çabalarıyla yapılan ayni yardımlar var" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 yılda 6 milyona iş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN