Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fazladan TOBB'lamışlar

Giriş Tarihi: 5.11.2014
Fazladan TOBB'lamışlar

Müfettişler, TOBB'a bağlı bazı odaların daha fazla para toplamak için şirkete özel ücret tarifesi geliştirdiğini ortaya çıkardı. Çerkezköy TSO 50 TL'lik belgeyi, yabancı firmalara 800 TL'ye satarken yakalandı. Bu yolla toplanan 2.5 milyon TL'lik fazla para iade ettirildi

Son dönemde zorunlu aidat ve fahiş işlem ücretleriyle sanayicinin tepkisine neden olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) bunlar yetmezmiş gibi bir de üyelerinden fazla para topladığı ortaya çıktı. Sanayi Bakanlığı müfettişleri, TOBB'a bağlı odalarda standart dışı tarife uygulamasının yapıldığını tespit etti. "Ne koparırsam kârdır" zihniyetini andıran uygulamada her şirkete ayrı tarifeler belirlendiği anlaşıldı. Bu yolla, 40 odada sanayiciden 42 milyon TL fazla para toplandığı belirlendi.

YABANCIYI DOLANDIRMIŞLAR

Son beş yıla ait geriye dönük yapılan incelemelerde ortaya çıkan en ilginç tespit ise toplanan fazla paranın yüzde 70'inin yabancı veya dev sanayi kuruluşlarından elde edilmesi oldu. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) , üyelerini bu konuda en fazla mağdur eden odalar arasına girdi. Raporda yer alan ifadelere göre bölgede 6 bin kişiye istihdam sağlayan Alman BSH ve Hema gibi dev şirketler tam anlamıyla kurumsal dolandırıcılığa maruz kaldı. Odanın standart olarak bir tescil işlemi için aldığı 50 TL'lik ödeme, bu ve benzeri şirketlere geldiğinde 800 TL'ye çıktı. Beş yılı kapsayan incelemelere göre aidattan tescil işlemlerine, TIR karnesinden gümrük işlemlerine kadar hemen her alanda elde edilen gelirler zamanla standardını kaybetti. Başka bir yabancı firma, basit bir işlem için 11 bin TL'lik ödemeye maruz bırakıldı.

2.5 MİLYON TL GERİ ÖDENDİ

Müfettişler, 2010-2013 arasında odanın 2.5 milyon TL haksız gelir elde ettiğini tespit ederken, bu farkın tek tek belirlenerek üyelere geri ödenmesine karar verdi. Fazla toplanan tüm paranın üyelere iade edildiğini ifade eden Çerkezköy TSO Süleyman Kozuva, "Yaşanan olay önceki yönetime ait. Mağdur şirketlere geri ödemeler yapıldı" dedi.

BİRÇOK ODADA AYNI SORUN VAR
Sabah'ın edindiği bilgiye göre çok sayıda odada standart dışı tarife adı verilen uygulamalar yaşanıyor. Sanayi yatırımlarının yoğun olduğu iller haksız gelir elde etmede ilk sırada yer alıyor. Özellikle de ilçe odaları en problemli noktalar olarak ifade ediliyor. Denizli, Muğla ve Konya gibi illerdeki birçok ilçe ticaret ve sanayi odasında benzer sorunların tespit edildiği öne sürülüyor. Çerkezköy TSO'nun eski yönetimi ise haksız para topladıklarına ilişkin "Alttaki memurların işgüzarlığı olmuş" açıklaması yaptı.

HER YIL 550 MİLYON LİRA TOPLUYOR
TOBB'un Türkiye genelindeki 365 oda ve borsası her yıl esnaf ve sanayiciden 550 milyon liradan daha fazla zorunlu aidat ve hizmet bedeli topluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fazladan TOBB'lamışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN