Krizde borçla kuruldu Kremlin'e kadar girdi

Giriş Tarihi: 6.11.2014
Krizde borçla kuruldu Kremlin'e kadar girdi

2001'de kurulan Sandalyeci, Merkel ve Putin'in resmi konutlarına girdi. 300 kişilik istihdama ulaşan şirket, Dubai'deki fuarda ilgi odağı oldu

2001 krizinde 15 milyon dolar borçla kurulan İzmirli Sandalyeci A.Ş., 2013 yıl sonu itibarıyla 50 milyon lira ciroya ulaşırken, 300 kişiye de istihdam sağlar hale geldi. Şirket geçen ay Dubai'de düzenlenen otel malzemelerinin tanıldığı fuarda da ilgi odağı oldu. Fuarda yoğun taleple karşılaştıklarını belirten Sandalyeci A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Başterzi, "Bu fuarın yanı sıra Dubai'de bulunduğumuz 4 ayda, beklentilerimizin çok üstünde bir geri dönüş oldu" dedi. Yönetim Kurulu Başkanı Şeyma Başterzi, Kerim Başterzi ve Hasan Başterzi kardeşlerin ortaklığında kurulan Sandalyeci A.Ş., ahşap sandalye, masa, kanepe her nevi oturma grubu ve alüminyum sandalye üretiyor. İzmir'de 2002'den beri 45 bin metrekarelik üretim tesisi ve showroom'da faaliyet gösteren firma, 2009'un sonunda kapasitesini arttırarak Gaziemir'de yeni üretim tesisini faaliyete geçirdi. Ayda 30 bin parça ürün üreten şirket, 2013 elde ettiği 50 milyon liralık cironun yüzde 20'sini ihracattan sağladı.

AVRUPA'NIN EN İYİ TESİSİ

Sandalyeci A.Ş.'nin 2001'deki krizin ardından 15 milyon dolar borçla kurulduğunu vurgulayan Kerim Başterzi, piyasanın boşluğundan da faydalanarak bugünlere geldiklerini ifade etti. Başterzi, "Avrupa'daki en iyi ahşap sandalye üretim tesisine sahibiz. İzmir'de ikinci fabrikayı da kurmak üzereyiz" dedi.

Resmi makamlarla iş yapmadıklarını belirten Kerim Başterzi, "Nadiren de olsa belediyelerle çalışıyoruz ancak bu ciromuzun yüzde yarımı bile değil. Ukrayna, Rusya ve Almanya'da durumumuz çok iyi. Rusya Lideri Putin, Kremlin Sarayı'nda, Merkel Başbakanlık Konutu'nda önemli konuklarını Sandalyeci A.Ş. tesislerinde üretilen sandalyelerde ağırlıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Krizde borçla kuruldu Kremlin'e kadar girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN