Türkiye için müthiş haber

Giriş Tarihi: 6.11.2014 16:30 Güncelleme Tarihi: 6.11.2014 16:35
Türkiye için müthiş haber

81 dolarla 4 yılın dibine düşerek analistleri şaşkına çeviren petrol fiyatları Türkiye’nin enerji faturasını düşürecek.

Petrolün varil fiyatı, küresel büyüme tahminlerinin düşürülmesi, Suudi Arabistan'ın fiyatlarda değişikliğe gitmesi, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) teşvikleri artırma kararına Çin'den gelen olumsuz verilerin de etkilenmesiyle son 4 yılın en düşüğüne geriledi.

TÜRKİYE'NİN FATURASINI 13.3 MİLYAR DOLAR DÜŞÜRECEK

81.90 dolar seviyesine kadar gerileyen petrol fiyatlarındaki düşüş haziranda gördüğü 115 dolar seviyesine göre 4.5 ayda yüzde 29'a ulaştı. 4.5 ayda petrol fiyatlarında yaşanan 33 dolarlık düşüş Türkiye'nin enerji maliyetlerini aşağı düşüreceği için cari açığa da yarayacak. Petrol fiyatındaki her 1 dolarlık oynamanın Türkiye'nin enerji maliyetine etkisinin 400 dolar olduğu dikkate alındığında, bu seviyelerde seyreden petrol fiyatları Türkiye'nin enerji maliyetini de yıllık 13.3 milyar dolar düşürecek.

Bu beklenti aynı zamanda Türk Lirası'nın güçlenmesini de sağlıyor. Öte yandan, Suudi Arabistan'ın fiyat indirimi petrol ihracatçısı ülkelerin birliği olan 'OPEC üyeleri arasında fiyat savaşı mı var' tartışmalarını da artırdı.

ANALİSTLER ŞAŞKIN!

Fiyat indirimiyle şaşkına dönen analistler şimdi OPEC içinde neler olduğunu, bundan sonra ne olacağını ve fiyatların nasıl bir seyir izleyeceğini inceliyor. OPEC'in birçok üyesi fiyatlardan oldukça rahatsız. Körfez ülkesi olmayan bazı OPEC üyeleri grubun ay sonundaki toplantısında üretimin azaltılması için baskı yapmayı planlıyor. OPEC aksaklıkları onarıp üretimi azaltana dek petrol fiyatlarındaki düşüşün sürmesi bekleniyor.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye için müthiş haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN