Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzinsiz mesaj atanlara 50 bin lira ceza!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bezdiren reklam mesajlarına son verecek elektronik ticaret yasasını onayladı. İzni olmadan tüketiciye mesaj atanlara 50 bin lira ceza gelecek.

Giriş Tarihi: 7.11.2014 12:58
İzinsiz mesaj atanlara 50 bin lira ceza!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektronik ticareti düzenleyen yasayı onayladı. 1 Mayıs 2015'te yürürlüğe girecek düzenlemeyle; tüketicilerin izni dışında internet ve cep telefonu üzerinden gönderilen reklam pazarlama mesajları tarih olacak. Göndermekte ısrarcı olanlara ise 50 bin liraya varan ceza uygulanacak. Yasanın getirdiği yenilikler şöyle:

BEZDİREN MESAJLARA SON

İnternet ve cep telefonu üzerinden ticari elektronik iletiler tüketicinin onayı alınmadan gönderilemeyecek. Bu onay yazılı ya da her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilecek.

50 BİN LİRA CEZA

Onay almadan mesaj ve ileti gönderenlere bin liradan 5 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. İzinsiz iletilerin birden fazla kişiye gönderilmesi halinde ceza 10 kat artacak.

CİNSEL İÇERİKLİ İLETİ YASAK

Abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle doğrudan pazarlama, siyasi propaganda veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla istek dışı haberleşme yapılamayacak.

PROMOSYONLARA KOLAYCA ULAŞILACAK

İndirim ve hediye gibi promosyonlar ile promosyon amaçlı yarışma veya oyunların bu niteliği açıkça belirtilecek, bunlara katılımın ve bunlardan yararlanmanın koşulları da kolayca ulaşılabilir olacak.

VERİLER PAYLAŞILAMAYACAK

Aracı hizmet sağlayıcılar, hizmet sundukları elektronik ortamı kullanan gerçek ve tüzel kişiler tarafından sağlanan içerikleri kontrol etmek, bu içerik ve içeriğe konu mal veya hizmetle ilgili hukuka aykırı bir faaliyetin ya da durumun söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmayacak. Hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar, yasa çerçevesinde yaptıkları işlemler nedeniyle elde ettikleri kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumlu olacak. Kişisel veriler üçüncü kişilere iletilemeyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzinsiz mesaj atanlara 50 bin lira ceza!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN