Laboratuvar devi Merieux teste geldi

Dünyaca ünlü laboratuvar şirketlerinden Merieux, gıda test şirketi Kalite Sistem'i aldı. 100'e yakın çalışanı bulunan Kalite Sistem, 15 ülkeyle çalışıyor

Giriş Tarihi: 7.11.2014
Laboratuvar devi Merieux teste geldi
Rusya'nın Avrupa Birliği ülkelerine uyguladığı ambargo Türkiye'deki gıda üreticilerini harekete geçirirken, yabancıların da planlarını değiştirmesine neden oldu. Gıda teknolojisinde Avrupa'nın ünlü firmaları Türkiye'yi yakın takibe aldı. Bunlar arasında en önemli adımı ise dünyanın en büyük gıda testi firmalarından olan Fransız Merieux NutriSciences, attı. 2012'de İzmirli EgeChelab'ı alan Merieux, şimdi de Türkiye'nin en büyük gıda testi şirketlerinden Kalite Sistem Laboraties Group'u bünyesine kattı.

100'E YAKIN ÇALIŞANI VAR

100'e yakın çalışanı bulunan Kalite Sistem'i alarak büyüme planlarına bir yenisini daha eklediklerini belirten Merieux CEO'su ve Başkanı Philippe Sans, "Şirket, Türkiye'de öncü bir firma. Kozmetik ve tüketim malları alanındaki varlığımızı da güçlendiriyor. Türkiye Avrupa'nın yanı sıra Rusya'ya da gıda ihraç eden bir ülke" dedi.

KALDER'İN KURUCUSU
1991'de Ata Gökçe tarafından kurulan Kalite Sistem 2 bin 500 metrekarelik merkezinde aralarında Romanya, Arnavutluk, Özbekistan'ın da bulunduğu 15 ülkeye hizmet veriyor. Avusturya Gıda Güvenliği ve Sağlık Ajansı'na üye olan şirket, böylece Avrupa Birliği ülkeleriyle de çalışıyor. Şirketin kurucusu olan Ata Gökçe, Türkiye'de "kalitenin babası" olarak biliniyor. Ata Gökçe, 1991'de faaliyete başlayan Türkiye Kalite Derneği'nin (KalDer) kuruluşunu üstlenmiş ve başkanlık görevini yıllarca yürütmüştü.

LOUİS PASTEUR'UN ASİSTANIYDI
Türk şirketi alan Merieux NutriSciences'ın kurucusu ise Avrupa'da tıp tarihine yön veren isimler arasında sayılıyor. Fransız bilim adamı Louis Pasteur ile birlikte kuduz aşısı çalışmalarında bulunan Marcel Merieux, Pasteur Sanofi şirketinin de temellerini atıyor. 1897'de kurulan ve 11 bin kişiyi istihdam eden Institut Merieux bünyesindeki Merieux NutriSciences'ın Brezilya'dan Singapur'a Avustralya'dan ABD'ye 18 ülkede 4 bin 800 çalışanı var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Laboratuvar devi Merieux teste geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN