Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pastırma vurgunu

TOBB odalarından yolsuzluk fışkırıyor. Kayseri Ticaret Odası, Pastırma Parkı'nda kamelya vurgunu yaptı. Toplam yolsuzluk 1.3 milyon TL

Giriş Tarihi: 7.11.2014
Pastırma vurgunu
TOBB'a bağlı odalarda yapılan, 2010- 2013 yıllarını kapsayan incelemeler Türkiye'de büyük bir saadet zinciri kurulduğunu gözler önüne serdi. Usülsüz para toplamaktan zimmete para geçirmeye, eş-dosta yüzbinlerce dolar aktarmaktan lüks hayata kadar hemen her türlü vurguna raporda rastlamak mümkün. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin raporlarındaki vurgun, Türkiye'nin en büyük sanayi illerinden biri olan, aynı zamanda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da memleketi olarak bilinen Kayseri'ye de uzandı. Kayseri Ticaret Odası'nın haksız kazanç ve saltanatı müfettiş belgeleriyle ortaya çıktı. İlde yapılan incelemelerde 1.3 milyon liralık zimmet ve usulsüz harcama yapıldığı anlaşıldı.

KAMELYA SOYGUNU

Müfettişler, odanın Kayseri'de bulunan Pastırmacılar Parkı'na tanesi 20 bin TL'den yapıldığını iddia ettiği 10 kamelyanın faturasını incelemeye aldı. Parka giden müfettişler, bir tane bile kamelyanın yapılmadığını tespit etti. Dönemin başkanı Hasan Ali Kilci ile yönetiminin lüks ve saltanat düşkünlüğü de dikkatlerden kaçmadı. Oda yönetiminin, İstanbul ve Çanakkale'de geceliği 20 bin TL'yi bulan lüks yat turları gibi çok sayıda harcaması belgelendi. Bazı kişilere tanesi 10 bin TL'yi bulan hediye kilimler gönderildi. Sahte inşaat faturaları, hayali danışmanlara yapılan ödemeler de Kayseri Ticaret Odası'nın yolsuzluk dosyasına eklendi. Odanın 2010-2013 yılları arasında meclis üyeliği koltuğunda oturan bazı isimlerin vergi mükellefi bile olmaması da şaşırtıcı bulundu.

AİLECEK GÖTÜRMÜŞLER

SABAH'a ulaşan belgelere göre, Türkiye'deki hemen her odadan yolsuzluk fışkırıyor. Başka bir ildeki odada da genel sekreter saltanatı kurulduğu belirlendi. Müfettişlerin incelediği odanın, 4 yıldır genel sekterliğini yapan bir yöneticinin aylık 47 bin TL gelir elde ettiği, eşine de tercüman hizmeti adı altında her yıl 83 bin TL'lik ödeme yaptırdığı kayıtlara girdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pastırma vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN