Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üreticiye 21 milyarlık düşük faizli kredi

Giriş Tarihi: 7.11.2014
Üreticiye 21 milyarlık düşük faizli kredi
Hazine Müsteşarlığı, BDDK, SPK, Merkez Bankası ve TMSF'nin 2015 yılı bütçe görüşmelerine katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, resmi kalkınma yardımlarının geçen yıl 3.3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Babacan, eylül ayı itibarıyla Ziraat Bankasınca kullandırılan düşük faizli kredi bakiyesinin 19.5 milyar, Tarım Kredi Kooperatiflerince kullandırılanın ise yaklaşık 1.5 milyar, toplamda ise 21 milyar liraya ulaştığını bildirdi. Babacan, esnaf ve sanatkara Halk Bankası tarafından yüzde 4 ila 5 arasında değişen faiz oranları ile kullandırılan sübvansiyonlu kredilerinin 12 milyar liraya, bu krediden faydalanan esnaf sayısının 124 bine ulaştığını kaydetti.

PROJELERE YURTDIŞI KAYNAK

Yılın ilk on ayında projeler için yurt dışı kaynaklardan 2.3 milyar dolar finansman sağlandığını anlatan Babacan, "Bunlar arasında Doğalgaz Sektörünü Geliştirme Projesi, Marmaray Projesi ve Yenilenebilir Enerji Entegrasyonu Projesi bulunmaktadır. Yıl sonu itibarıyla sağlanacak tutarın 4.1 milyar dolara ulaşması öngörülmektedir" diye konuştu.

1 MİLYON 262 BİN İLAVE İSTİHDAM

Babacan, yılın ilk 6 ayında istihdamda önemli artış sağlandığını da belirterek, "Temmuz itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 262 bin ilave istihdam sağlanmıştır" dedi. Babacan, Bireysel Emeklilik Sisteminde de katılımcı sayısının 5 milyonu aşmasını beklediklerini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üreticiye 21 milyarlık düşük faizli kredi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN