Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müşteriye şahin kendine tilki

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Müşteriye şahin kendine tilki

Müşterilerinden fahiş ücret ve komisyon alan bankacılar iş kendilerine gelince yasaları bile deliyor. Bir bankanın genel müdürü, KKDF ödememek için cambazlık yapmış

Yıllarca tüketiciyi fahiş ücret, komisyon ve dosya masraflarıyla canından bezdiren, yüzlerce dövizzedeyi kandırarak haksız kazanç elde eden, kredili mevduat hesaplarından yıllarca yüksek faiz toplayan bankacılar iş kendilerine gelince 'tilki' gibi kurnazlık yapıyor. Sinekten yağ çıkarmayı seven bankacılar kendilerine villa alırken bile bin dereden su getirerek yasaların arkasından dolanmaktan çekinmiyor. Bir banka genel müdürünün KKDF üzerinden yaptığı cambazlıklar savcılık dosyalarına girdi. SABAH, işadamı İsmail Deniz Ungan'dan 2.1 milyon liraya villa satın alan Anadolu bank Genel Müdürü Bülent Gökhan Günay'la ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na açılan suç duyurusunun detaylarına ulaştı. Dosya, Habaş Grubu'nun bankası Anadolubank'ın Genel Müdürü Günay'ın satın aldığı villa için kullandığı kredide Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu'nu (KKDF) ödememek uğruna adeta kılı kırk yardığını ortaya çıktı.

KKDF'Yİ ÖDEMEDİ

Ekonomik Suçlar Savcılığı tarafından soruşturulan dosyaya göre, genel müdür, işadamı Ungan'dan satın aldığı villa için İş Bankası'ndan kredi kullandı. 1.1 milyon lirayı konut, kalanı da yapım kredisi olarak aldı. Genel müdürün yapım kredisi için 226 bin TL KKDF ödemesi gerekiyordu. Suç duyurusunda, genel müdürün bunu ödememek için evi satın aldığı işadamına "Kredinin tamamının konut kredisi olarak alındığını söyleyip sana çok büyük vergi çıkarırım" şantajı bile yaptığı öne sürüldü.

MEVZUATA AYKIRI VE USULSÜZ YAPILDI
İsmail Deniz Ungan, suç duyurusundaki ifadesinde genel müdür Günay tarafından kullanılan kredinin mevzuata aykırı ve usülsüz olduğunu, ortada yasal olarak ödenmesi gereken KKDF'nin ödenmeden kredinin kullandırıldığını ileri sürdü. Bankalar yapım kredisi verirken KKDF almamaları için yapılan masrafların faturalandırılması gerekiyor. Ungan, suç duyurusunda bu faturaların da olmadığını ileri sürdü.

'ANADOLU BANK ALIRDI' İTİRAFI
UNGAN, Günay'ın kendisine, "İş Bankası Nişantaşı şubesi ile görüştüm. Kullandığım yapım kredisi ile ilgili olarak isterlerse KKDF alabileceklerini, fakat benden almayacaklarını söylediler. Aynı krediyi ben de bankamdan veriyorum. Eğer benim bankam bu krediyi kullandırırsa, hemen diyor ki kardeşim getir faturalarını. Eğer faturalar gelmezse KKDF'yi tahsil ediyorum" dediğini de iddia etti.

Sabah, suç duyurusunu ilk olarak 5 Mart 2014'te duyurmuştu. O tarihte Ungan'ın ödediği 226 bin lirayı geri alamadığı gerekçesiyle Günay hakkında şantaj ve dolandırıcılık iddiası ile suç duyurusunda bulunduğu belirtilmişti. SABAH'ın ele geçirdiği 14 Ekim tarihli şikayet dilekçesinde, Günay'ın KKDF ödememek için neler yaptığı yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müşteriye şahin kendine tilki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN