Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSBC Türkiye'den siber saldırı açıklaması

HSBC'nin 2.7 milyon müşterisinin kredi kartı ve banka kartı bilgilerinin çalındığına dair haberlerin ardından banka bir açıklama yayınladı.

Giriş Tarihi: 12.11.2014 19:02 Güncelleme Tarihi: 12.11.2014 20:24
HSBC Türkiye'den siber saldırı açıklaması
HSBC, saldırının sadece Türkiye'deki müşterilerin bilgilerine yönelik olduğunu fakat hackerlerin bilgilerin tamamına erişemediğini duyurdu. Açıklamaya göre korsanlar sadece hesap numarası, kart son kullanım tarihi ve kart sahibi ismine ulaştı. Bu bilgiler ile de hesaplardan para çekilemez.

HSBC'den yapılan açıklama şöyle:

Bankamız yakın zamanda kredi kartları ve banka kartlarına yönelik bir siber saldırı tespit etmiş ve durdurmuştur. Olayın tespit edilmesi üzerine, müşterilerimizin korunması amacıyla ilave bir dizi önlem alınmıştır. Konuyla ilgili olarak başlattığımız inceleme, BDDK ve ilgili diğer resmi kurumlarla ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği içerisinde devam etmektedir. Bankamızın kart operasyonları normal akışına uygun olarak sürmektedir.

Finansal ve kişisel bilgilere ulaşamadılar

Söz konusu olay neticesinde, müşterilerimize ait kart ve kartın bağlı bulunduğu hesap numarası, kart son kullanım tarihi ve kart sahibi ismine ulaşılmıştır. Müşterilerimize ait başka herhangi bir finansal veya kişisel bilgiye ulaşıldığına dair bir bulgu yoktur.

"Müşterilerimizden özür dileriz"

Aynı zamanda, bu olaydan kaynaklanan herhangi bir dolandırıcılık girişimi veya şüpheli işlem tespit edilmemiştir. Müşterilerimiz, bankacılık işlemlerine her zamanki gibi güvenli bir şekilde devam edebilir. Söz konusu olaydan dolayı müşterilerimizden özür dileriz.

Müşterilerimizin finansal riski yok

74 ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en büyük bankalarından HSBC Grubu, bu olay nedeniyle müşterilerimizin herhangi bir finansal riske maruz kalmayacaklarını teyit eder.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSBC Türkiye'den siber saldırı açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN