Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paketten ödül çıktı

Giriş Tarihi: 12.11.2014
Paketten ödül çıktı

Başbakan, iş sağlığı ve güvenliği önlemleriyle ilgili paketi bugün açıklayacak Tehlikeli işte kaza yapmayan firmaya 1 puanlık prim desteği sağlanacak. Mühür kıran patron hapis cezası alacak, işçilerde sertifika zorunlu olacak

Yeni Türkiye'nin dönüşüm programını hazırlayan hükümet, çalışma hayatında da radikal önlem adımları atıyor. Geçen hafta 11 bakanla reel sektöre yönelik 9 alanda yapılacak reformları açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün de iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini içeren paketi kamuoyuna sunacak. Bazı düzenlemeler şöyle:
* Madenlerin denetimi Enerji Bakanlığı tarafından yapılacak.
*
İş güvenliği uzmanlarının göstermelik denetimlerinin önüne geçiliyor. İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin ücretlerinin ödenebileceği bir fon kurulacak.
* İş kazası olmayan tehlikeli işyerlerine; prim desteği sağlanacak, yüzde 1 oranında prim kolaylığı ve teşviklerde de ayrıcalık getirilecek.
* Cezalar çalışan sayısına çarpılarak bulunacak. Çok tehlikeli işlerde faaliyet gösteren işyerlerinde cezalar yüzde 300'e varan oranda artıyor.
* Ölümlü iş kazası yaşanan işyerinde işveren kusurlu bulunursa 1 yıl kamu ihalelerine katılamayacak.
*
İş güvenliği ihmallerinde cezalar artacak. Mühür kıran patrona hapis cezası verilecek.
* İnşaat firması kusurlu bulunduğunda yetki belgesi 2 yıla kadar askıya alınacak.

BARET TAKMAYANA CEZA

* Çalışanlar, iş sağlığı ve güvenliği konusunda belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmezse yazılı olarak uyarılacak. Uymazlarsa tazminatsız çıkarılabilecekler.
*
Madenler ve tehlikeli işlerde baret bulundurma zorunlu olacak. Hem işçi hem işveren uymazsa ceza alacak.
* Çok tehlikeli işlerde mesleki yeterlilik zorunlu hale gelecek.
*
Sertifikalı işçi çalıştırma zorunluluğu getirilecek. İşçilerin sertifika alması için süre verilecek. Gelecek yılın ilk yarısına kadar belli meslek dallarında işçilerin sertifikalı olması zorunlu olacak.
* Maden ihbar hattı kurulacak, maden işçileri başta olmak üzere vatandaşların bu hatları arayarak eksiklikleri, bildirmesi sağlanacak.
* Kiralama ile yapılan işlerde planlama yapılacak.

Taşerona kadro yolu

* Dava açarak asıl işi yaptığını mahkeme kararıyla ortaya koyan kamudaki taşeron işçilere, kadro yolu açılacak. Ancak bunun için kazanılan haklarından vazgeçmeleri gerekecek.

Kaynak: TAKVİM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paketten ödül çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN