Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile borsaya bin 800 yeni yatırımcı geldi

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı, halka arzı ile 1800 yeni yatırımcının sermaye piyasasına geldiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 13.11.2014 14:10
Avivasa ile borsaya bin 800 yeni yatırımcı geldi
Yılın en büyük halka arzı olan 'nın hisseleri borsada işlem görmeye başladı. Borsada bugün gong, bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörünün önde gelen şirketlerinden AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. için çaldı.

AvivaSA halka arz fiyatı 47 TL olarak belirlenirken, şirket değeri 1,7 milyar TL olarak gerçekleşti. 330,8 milyon TL halka arz büyüklüğü ile AvivaSA halka arzı son bir yılın en büyük halka arzı oldu.

''2014'ÜN EN BÜYÜK HALKA ARZINI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİK''

Borsa İstanbul'da düzenlenen gong töreninde konuşan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, 2014 yılının en önemli halka arzını büyük başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Şirketin yüzde 19.7'sinin halka arz edildiğini kaydeden Turhan, 6 bin 900'ün üzerinde yatırımcının parasını bu ortaklığa yatırdığını, 1800 yatırımcının ise sermaye piyasasında ilk defa yatırım yaptığını söyledi.

Borsa İstanbul'un piyasa değerinin yüzde 12'sini Sabancı şirketlerinin oluşturduğunu bildiren Turhan, borsa olarak sermaye piyasalarının platformunu Sabancı gibi değerli şirketlerin ihraçlarına, Türkiye iş dünyasına yakışır hale getirmek için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ifade etti. Turhan, Sabancı şirketlerinden başka halka arzların da olmasını umut ettiğini sözlerine ekledi.

13 Kasım 2014 tarihi itibarıyla 4 adedi GİP'te olmak üzere AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. (AvivaSA) dahil toplam 11 şirketin pay halka arzı ile 90 şirketin 414 adet borçlanma aracı ihracının gerçekleştirildiğini kaydeden Turhan, pay halka arzından sağlanan kaynağın 472 milyon TL'ye, borçlanma aracı ihracından sağlanan toplam kaynağın 51 milyar TL'ye ulaştığını bildirdi.

Türkiye sigorta sektörünün önemli kuruluşlarından biri olan AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş. ile birlikte payları Borsa İstanbul'da işlem gören şirket sayısının 422'ye ulaştığına dikkat çeken İbrahim Turhan, AvivaSA ile birlikte, Borsada işlem gören şirketlerin toplam piyasa değerinin yaklaşık 585 milyar TL'ye ulaştığının bilgisini verdi.

''SABANCI'NIN BORSADA KAYITLI ŞİRKET SAYISI 12'YE ÇIKTI''

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Topluluğu için onur verici olarak nitelendirdikleri günde 2014 yılının en büyük halka arzlarından birini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Avivasa'nın geldiği finansal güç itibariyle alnımızın akıyla halka arz edebilme noktasına geldik. Bu elde ettiğimiz değeri daha da büyüterek ilerleyeceğiz. Avivasa'nın halka açılmasıyla birlikte borsada kayıtlı şirketimiz 12'ye çıkıyor. Arzu ederiz ki Borsa İstanbul daha büyüsün, genişlesin, ülkemizdeki iş hayatını kapsasın, sermaye tabana yayılsın. Gelişmenin özü budur. Tabana yayılmış sermayeden güç alarak büyüsün.

Sabancı'da halka arz modelini desteklediklerini kaydeden Sabancı, halka arzın yönetimi disipline eden, şeffaflaştıran,başarılı kılan bir model olduğunu sözlerine ekledi.

''İLK OLMA MİSYONUNU GERÇEKLEŞTİRDİK''


AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO'su Meral Eredenk Kurdaş, çalışma sonunda pek çok konuda lider, ilk olma misyonunu gerçekleştirmiş olduklarını belirtti. AvivaSA şirket değeri 1,7 milyar TL olarak gerçekleşirken, 330,8 milyon TL halka arz büyüklüğü ile son bir yılın en büyük halka arzını gerçekleştirdiklerini kaydeden Eredenk, halka arzda toplanan talebin arzın 2,8 katı; yurtiçi bireysel yatırımcı talebinin ise arzın 6,3 katı olarak gerçekleştiğinin bilgisini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avivasa ile borsaya bin 800 yeni yatırımcı geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN