Bakan Yıldız açıkladı: madeni kapanıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , Eynez ocağına ilişkin açıklama yaptı ve kapatılacağına ilişkin ilk sinyali verdi.

Giriş Tarihi: 14.11.2014 09:27 Güncelleme Tarihi: 14.11.2014 09:28
Bakan Yıldız açıkladı: Soma madeni kapanıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasının yaşandığı Eynez ocağına ilişkin, "Eynez ocağının artık çalışılamaz hale geldiğine inanıyorum. Eynez ocağını aynı şekilde Atabacası'nı da kapatalım" dedi.

Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2015 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, 301 madencinin yaşamını yitirdiği 'daki Eynez ocağının geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Komisyon üyelerine, kazanın meydana geldiği işletmeye ilişkin hep beraber bir karar alma imkanları olduğunu söyleyen Yıldız, şöyle konuştu:

"Siyasi, sosyal, ekonomik birçok açıdan söylüyorum, Eynez ocağının artık çalışılamaz hale geldiğine inanıyorum. Eynez ocağını, aynı şekilde Atabacası'nı da kapatalım. Bir kısım çalışmak istemeyen arkadaşlar olabilir, psikolojik sıkıntıya girmiş olanlar olabilir, bunu normal karşılamamız lazım. Orada, açıkça söylüyorum, 301 kişinin mahcubiyeti var. Bu mahcubiyetten kimin suçu varsa onlar gerekli ne var o işleme tabi tutulacaklar.

Eynez kapansın, Atabacası da kapansın. Burada Manisa milletvekilleri var. İstihdam oradaki yeni açılacak olana Demir Export'a, İmbat'a dağıtılsın. Çalışmak isteyenler orada çalışma zemini bulacaklardır ama ben artık bu sıkıntıya kesinlikle yol açmak istemiyorum. Orada 8 milyon tonluk kalan kömür hiç de umurumuzda değil. Bu ülkenin kaynağı olmasına rağmen söylüyorum bunu. Burada bilgi veriyorum. Manisa milletvekillerimiz de var, iktidar, muhalefet partisinden arkadaşlarımız var. Bu manada da bir uygulama noktasına gideceğimizi söylüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Yıldız açıkladı: Soma madeni kapanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN