Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zirvesi öncesi yoğun güvenlik önlemleri alındı

Giriş Tarihi: 14.11.2014 14:50
G20 Zirvesi öncesi yoğun güvenlik önlemleri alındı

G-20 Zirvesi'nin yapılacağı ve ülke liderlerinin katılacağı toplantının yapılacağı bölgede yoğun güvenlik önlemleri alındı

'nın Brisbane kentinde 15-16 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Liderler Zirvesi'nin yapılacağı bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı. Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun temsil ettiği zirveye ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi çok sayıda dünya lideri ve kalabalık heyetler katılacak.

Zirvenin güvenliğini sağlamak için gece yarısından itibaren zirve bölgesi özel bariyerlerle çevrildi. Brisbane Kongre ve Sergi Sarayı çevresi ve bölgeye ulaşan yollar kapatıldı ve polis kontrol noktaları kuruldu. Ayrıca, kent merkezinde de birçok bölgede yayalara bariyerlerle bölünen yollarda polis kontrolünde geçiş izni veriliyor.

LİDERLER BRİSBANE'A GELMEYE BAŞLADI

Bu arada, ne katılacak liderler Brisbane kentine gelmeye başladı. Çarşamba günü gelen Güney Afrika Başkanı Jacop Zuma'nın ardından IMF ve OECD heyetleri, daha sonra perşembe gecesi de Başbakan Ahmet Davutoğlu kente geldi.

Ayrıca, zirvenin bir gün öncesinde Brisbane'a gelen liderler arasında Endonezya, Japonya, Hindistan, Meksika, Güney Kore, Senegal, Brezilya ve Suudi Arabistan liderleri bulunuyor. Rusya Devlet Başkanı Putin ve Kanada Başbakanı Stephen Harper'ın bugün geç saatlerde, ABD Başkanı Obama'nın ise yarın Brisbane'a gelmesi bekleniyor.

ZİRVE YARIN BAŞLIYOR

Brisbane kentinde 15 Kasım sabahı başlayacak G20 Liderler Zirvesi'ndeki ilk toplantı Queensland parlamentosunda G20 liderlerinin katılımı ile yapılacak. Zirvede ilk günün ilk oturumu ise "Küresel Ekonomi: Büyümeyi Güçlendirme ve İş Yaratma" başlığı altında Brisbane Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek. Toplantının ardından geleneksel aile fotoğrafı çekimi yapılacak, sonrasında da Modern Sanatlar Galerisi'nde ikili görüşmelerle ilk gün toplantıları sona erecek.

Zirvenin ikinci günü ise yine yoğun programlara sahne olacak. Brisbane Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki ana toplantı salonundaki oturumlarda konusu küresel ekonomik iyileşme ve enerji gibi konular ele alınacak.

Brisbane Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek öğle yemeğinde zirve bildirisinin kabul edilmesinin ardından G20'nin 2015 Dönem Başkanı olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bir sunum yapması bekleniyor.

Bildirinin Avustralya Başbakanı Tony Abbott'un basın toplantısı ile duyurulmasından sonra G20 Liderler Zirvesi sona erecek.

G20 ZİRVESİ LİDERLERİNE İLK MESAJ OXFAM'DAN

Öte yandan, dünya üzerinde yoksulluğun ortadan kaldırılması için mücadele eden sivil toplum kuruluşu Oxfam Avustralya, dünya liderlerinin dikkatini yoksulluğa yöneltmek için "canlı sergi" düzenledi.

Zirvenin yapılacağı Brisbane Kongre ve Sergi Sarayı yanında düzenlenen canlı sergide Oxfam üyeleri, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, ABD Başkanı Barrack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Güney Afrika Başkanı Jacop Zuma'ın maskelerini takarak dünya liderlerinin dikkatini yoksulluğa ve eşitsizliğe çekmeye çalıştı.

AA muhabirine açıklamada bulunan OxfamNovib Kalkınma Danışmanı Meryem Aslan, vermek istedikleri mesajın yerine ulaşmasını umduklarını söyledi. Aslan, "Hafif eğlenceli bir şekilde dünya liderlerinin dünyadaki eşitsizlik konusunda güçleri olduğunu ve bu gücü kullanarak eşitsizlikleri yok edebilecekleri mesajlarını vermek istedik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
G20 Zirvesi öncesi yoğun güvenlik önlemleri alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN