Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lar o ı geri alabilecek

İstanbul lar Kulübü, tüccarların da genel işlem şartları kapsamında kalan ve sözleşmeden kaynaklanan kredi larını geri alabileceklerine ilişkin bir komisyon çalışması düzenleyerek tüccarların yanında yer alıyor.

Giriş Tarihi: 14.11.2014 13:11
Tüccarlar o masrafı geri alabilecek
İstanbul Tüccarlar Kulübü, tüketicilerde olduğu gibi ların da satıcı ve sağlayıcılar tarafından hazırlanan tek yanlı sözleşmeler karşısında haklarının korunması amacıyla çalışmalarına devam ediyor. İstanbul Tüccarlar Kulübü, tüccarların Genel İşlem Koşulları kapsamında kalan ve sözleşmeden kaynaklanan bazı masrafları geri alabileceklerine ilişkin bir komisyon çalışması düzenliyor.

İstanbul Tüccarlar Kulübü, Genel İşlem Şartlarını düzenleyenin karşı tarafında yer alan tacirleri korumak amacıyla 1 Temmuz 2012 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren 6098 sayılı (yeni) Türk Borçlar Kanun'un 20 ila 25. maddeleri çerçevesinde bahsi geçen sözleşmelerle bağlantılı olarak yapılan bazı ları geri alabilecekleri, TBK' nun ilgili düzenlemesi ile tacire bu yönde bir hakkın tanınmış olduğuna ilişkin çalışmalar düzenleyerek tüccarların yanında yer alıyor.

Tüketicilerin kredi kullanımı ile alakalı olarak uygulanan 'Haksız Şart' kavramının getirdiği neticelere benzer sonuçların TBK'nun ilgili maddeleri gereğince ticari işletmelere kullandırılan ticari kredi sözleşmelerinde de uygulanması konusunda Hukuk Komisyonu'nun çalışmalara başladığını bildiren İstanbul Tüccarlar Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Z. İlker Önel de, 'Sözleşme özgürlüğü, sözleşme tarafları arasında güç dengesinin ve sağlıklı bir rekabet ortamının sağlanmasına bağlıdır. Ancak, bu güç dengesinin mevcut olmadığı durumda, Genel İşlem Şartları düzenleyenin karşı tarafında bulunan tüccarın korunması amacıyla, Yeni Borçlar Kanunu ile getirilen düzenlemeler ile birlikte sözleşme özgürlüğüne tüccarın korunması bakımından müdahale ediliyor. Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan 'Basiretli Tacir' kavramı ile tüccarın basiretli olmasından yola çıkılarak, açıklanan şekilde Genel İşlem Şartları'na karşı öngörülü olması ve sonuçlarına katlanması gerektiği neticesine varılmamalıdır. Ancak bu şekilde, sağlıklı bir rekabet ortamının sağlanmış olacağı ve tüccarların, ticari faaliyetlerini güven içerisinde yürütebileceği kanaatindeyiz.' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüccarlar o masrafı geri alabilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN