'nde yıllık arttı

Giriş Tarihi: 15.11.2014 11:55
Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyon arttı

nde yıllık , beklentiler paralelinde yüzde 0,4 artış gösterdi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 18 üyeli Avro bölgesinde 2014 yılı ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 0,4 yükseldi. Söz konusu oran eylül ayında yüzde 0,3 seviyesindeydi. Yıllık geçen yılın aynı döneminde yüzde 0,7 artmıştı. Avrupa Birliğin'de (AB) ise ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 0,5 artış kaydetti. Bir önceki ay bu oran yüzde 0,4 olurken geçen yılın aynı döneminde ise yüzde 0,9 olmuştu.

Yıllık enflasyon ekimde geçen aya kıyasla 8 ülkede düştü, 3 ülkede değişmedi ve 16 ülkede artış gösterdi. Söz konusu dönemde, negatif yıllık enflasyon oranında ilk sırada yüzde 1,8'le Yunanistan geldi. Yunanistan'ı yüzde 1,5'le Bulgaristan, yüzde 0,3 ile Macaristan Polonya ve yüzde 0,2 ile de İspanya izledi. En yüksek yıllık enflasyon oranı ise yüzde 1,8 ile Romanya'da kaydedildi. Bu ülkeyi yüzde 1,4 ile Avusturya ve yüzde 1,2 ile de Finlandiya takip etti.

AB'nin lokomotif ülkesi Almanya'da ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 0,7 ölçüldü. nde yıllık enflasyonu yukarı yönlü etkileyen en büyük faktörler "restoranlar, kiralar ve tütün" olurken, aşağı yönlü etkileyen en büyük faktörler ise "ulaşımda kullanılan yakıtlar ve telekomünikasyon" olarak belirlendi.

Öte yandan, açıklanan enflasyon rakamları Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) fiyat istikrarını sağlamak için hedeflediği yüzde 2 seviyesinin oldukça altında gerçekleşti.

Avro bölgesinde enflasyonun düşük seyrinin devam etmesinin, bölgede deflasyon riskinin oluşabileceği yönündeki endişeleri artırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyon arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN