Davaya bak örnek al!

Türkiye'deki maden kazalarından sonra gözler yargı kararlarına çevrilirken, ABD'den örnek bir dava haberi geldi. Virginia'da 29 kişinin öldüğü maden kazasında şirketin patronu 31 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. Bizde ise şimdiye kadar verilen en çok ceza 10 yıl

Giriş Tarihi: 15.11.2014
Davaya bak örnek al!
ve 'teki maden kazalarının tartışmaları sürerken, ABD yargısından örnek bir dava haberi geldi. Batı Virginia eyaletinde 2010'da gerçekleşen ve 29 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan maden kazası hakkında açılan davada, işletme sahibi Massey Energy şirketinin eski yönetim kurulu başkanı Don Blankenship 31 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. Suçlu bulunması durumunda madenin patronu 31 yıl hapis yatacak. Türkiye'de ise kanunlara göre bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olmak suçundan şirketin patronuna 2 yıl 4 aydan 22.5 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Ancak cezanın üst sınırı olan 22.5 yılın uygulandığı vaka neredeyse yok. Hatta iyi hal indirimleriyle cezalar neredeyse alt sınır kadar uygulanıyor.

BİZDE ADALET GÖÇÜK ALTINDA

301 kişinin öldüğü Soma faciasının yankılarının sürdüğü sırada Yargıtay'dan gelen iki karar da böyle oldu. Zonguldak Karadon'da 4 yıl önce yaşanan faciayla ilgili davada eski alışkanlığını sürdürdü. Sanıklara trafik kazalarında uygulanan "taksirle ölüme neden olma" suçundan ceza verildi. 30 işçinin öldüğü 11'inin de yaralandığı olayla ilgili davada şirket sahibi ile proje sorumlusuna 10'ar yıl hapis cezası verildi. Mahkeme tüm sanıklar için "iyi hal" indirimi uyguladı.

SOMA'DA NE ÇIKAR BELLİ DEĞİL

Yargıtay, 2010 yılında Edirne'de meydana gelen maden kazası sonrası, maden şirketi sahibine "taksirle üç kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan verilen 5 yıl hapis cezasını da geçtiğimiz günlerde onadı. En son Soma Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 301 kişinin öldüğü maden kazasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan fezlekede, her bir ölüm için tutuklu 8 kişinin 20-25'şer, tutuksuz yargılananlardan 8'inin üçte bir oranında artırılarak 2-15'er, 29'unun ise 2-15'şer yıl hapisle cezalandırılmaları istendiği bildirildi. Ancak bunun yargı aşamasında nasıl uygulanacağı belli değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davaya bak örnek al!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN