Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erken teşhis ödül getirdi

Denizbank batığa giden krediyi öngören yeni yazılımı ile ABD'de dünyanın en yenilikçi bankası ödülünü aldı. Genel Müdür Hakan Ateş, "Bir nevi erken teşhis yapıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 17.11.2014
Erken teşhis ödül getirdi
Denizbank, üç kategoride beş inovasyon projesi ile yarıştığı ABD'de "Dünyanın En İnovatif Bankası" seçildi. Sekizi Türkiye'den olmak üzere 105 finansal kuruluşun 220'den fazla proje ile başvuruda bulunduğu yarışmada Inter-Collect uygulaması ile birinci olan Denizbank, aynı zamanda 'Dünyanın En İnovatif Bankası' ödülüne de layık görüldü. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Inter-Collect adlı ürünü şu sözlerle anlattı: "Müşterinin geçmiş ödeme alışkanlıklarına ve eldeki verilere göre kredisinin batık olup olmayacağını önceden öngören bir program. Big data'yı iyi kullanarak yaptık bunu. Bir nevi erken teşhis. Müşteri kredisi takibe düşmeden önce yeniden yapılandırıyoruz. Bu sayede bankanın takipteki kredilerinde de olumlu neticeler yakaladık."

TEK LİMİT GÖKYÜZÜ

Hakan Ateş, artık paradigmaların çok hızlı değiştiği bir dönemden geçildiğini ifade ederek "İnternet bankacılığının bile öldüğü işin mobil bankacılığa döndüğü bir dönemdeyiz. 'Z' jenerasyonu bugün 10-13 yaşında. 6-7 yıl sonra bu kuşak 20 yaşına gelecek ve bankacılık müşteri olacak. Yani 5-15 yıl içinde bankacılık bambaşka bir nesil ile çalışacak. Onun için biz 'teknolojide tek limit gökyüzü' diyoruz" dedi.

ZİRAAT KATILIM'IN ALTYAPISI DENİZ'DEN

Denizbank Bilgi Teknolojileri ve Destek Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman, kurulacak Ziraat Katılım Bankası'nın alt yapısının, Denizbank'ın iştiraki İntertech teknoloji şirketi tarafından hazırlanacağını söyledi. Duman, "Sıfırdan bir banka kuruluyor aslında Ziraat Katılım diye. Her türlü ürüne ihtiyaç var. Mevduatı, kredisi, katılım bankacılığı kar payı hesaplama modülü, gün sonu işlemleri, EFT, internet bankacılığı döviz transferi (swift) var. Her türlü ödeme yapıları da var. Katılım bankacılığı yazılımını Albaraka ile geliştirdik. Şu an Albaraka testinde, o testler bitecek yıl sonuna kadar. Benzer ürünü Ziraat Katılım kullanıyor olacak" dedi.

GREF'TEN TEBRİK MESAJI
Denizbank'ın ana sermayedarı Rusya'nın en büyük bankası Sberbank'ın Başkanı Herman Gref, Hakan Ateş ve ekibini aldıkları ödül için ilk tebrik edenler arasında yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erken teşhis ödül getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN