Türkiye'nin en iyi haber sitesi

düştü, yatırımcı güldü - İşte son rakamlar

İşte bugünkü Kapalıçarşı , döviz kurları ve tüm detaylar...

Giriş Tarihi: 18.11.2014 09:52 Güncelleme Tarihi: 18.11.2014 10:08
Altın fiyatları düştü, yatırımcı güldü - İşte son rakamlar
ALTIN FİYATLARI DÜŞTÜ, YATIRIMCININ YÜZÜ GÜLDÜ

nda yaşanan düşüş yatırımcı vatandaşların yüzünü güldürdü.

Son zamanlarda altında yaşanan düşüşü yatırımcılara yaradı. Gramı 85 TL'den alıcı bulan altının fiyatının önümüzdeki günlerde de düşüte olacağı tahmin ediliyor. Altında yaşanan düşüş nedeniyle yatırımcıların daha yok altın almaya geldiğini ifade eden kuyumcu esnafı Burhan Demiroğlu, şunları söyledi:

'Altın gramı 85- 83 TL aralığında gidip geliyor. En son 91 TL'ye kadar çıktı ama 91 TL'den 83 TL'ye kadar düştü. Bu aralar 85 TL'den işlem görüyor. Cumhuriyet Altının fiyatı 594 TL küçük altın çeyrek dediğimiz herkesin yatırım yaptığı altın ise 150 TL genelde yatırımcılar 24 ayar has külçe altın kalın çeyrek, kalın yarım ve Cumhuriyet altınına yatırım yapıyorlar. Altında yaşanan düşüşün önümüzdeki günler devam ederek 80 TL civarlarında oynayacağını düşünüyorum. Bu fiyatlar yatırımın yapılacağı fiyatlar vatandaşta daha çok bu nedenle geliyor.

Dolar, Japonya'da Başbakan Shinzo Abe'nin erken seçim açıklaması yapıp yapmayacağına dair beklentiler ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin daha fazla destek adımı atılması konusundaki açıklamalarından destek buldu. ECB'den bazı yetkililer bankanın daha fazla destekleyici adım atmaya hazır olduğu yönünde açıklamalar yaptı.

Yatırımcılar Japonya'nın resesyona girdiğini gösteren dünkü verinin ardından Abe'nin yapacağı açıklamalara odaklanırken, dolar yen karşısında 116.63 JPY= seviyesinde yatay işlem gördü.

Euro ise dolar karşısında bugün 1.2475 seviyesinde işlem gördü.

ECB Başkanı Mario Draghi, bankanın düşük düzeylerde seyreden euro bölgesi enflasyonunun görünümü üzerindeki aşağı yönlü riskler karşısında teyakkuzda olması gerektiğini söyledi.

İcra Kurulu üyesi Yves Mersch de, ECB'nin devlet tahvili ya da altın, hisse veya ETF gibi diğer varlıkları almasının "teorik olarak" mümkün olduğunu söyledi.

Euro/dolar : 0,19% 1,2473 Dolar/TL : -0,02% 2,2320
Dolar endeksi : -0,13% 87,811 Sepet/TL : 0,32% 2,5069
Dolar/yen : -0,03% 116,60

SERBEST PİYASADA DÖVİZ RAKAMLARI

İstanbul serbest piyasada dolar 2,2320, euro 2,7850 liradan güne başladı.

Kapalıçarşı'da 2,2300 liradan alınan dolar 2,2320 liradan satılıyor.

2,7820 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 2,7850 lira olarak belirlendi.

Önceki kapanışta doların satış fiyatı 2,2280 lira, euronun satış fiyatı ise 2,7780 lira olmuştu.

ALTIN FİYATLARINDA SON RAKAMLARAltın fiyatları güne nasıl başladı?


Altın Bankacılığı Müdürü Evren Yaşar, altın fiyatlarına ilişkin altının ons fiyatının aslında tek başına iç piyasa için belirleyici bir faktör olmadığını anlattı. Çeyrek, yarım ve tam altın fiyatları yatırımcısının yüzünü güldürüyor. İşte en güncel fiyat rakamları...

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Altın Bankacılığı Müdürü Evren Yaşar, altın fiyatlarına ilişkin yaptığı açıklamada altının ons fiyatının aslında tek başına iç piyasa için belirleyici bir faktör olmadığını kaydetti.

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Altın Bankacılığı Müdürü Evren Yaşar, "Gram, yatırım amaçlı fiziki olarak kabul edilen ürünler içinde yatırımcısına en fazla fayda sağlayan altındır. Bunun en önemli sebepleri, düşük işçilik maliyeti, 4 banka tarafından mevduatına kabul edilmesidir" dedi.

Altının Türk Lirası karşılığını, ons ve TL'nin dolar karşısındaki değerinin birlikte belirlediğini dile getiren Yaşar, "Altının onsu 1.000 dolar olabilir ama dolar aynı tarihte 3 lira olursa bu durumda gramı 96,5 lira seviyesine gelir. Altının TL karşılığındaki düşüşün tek sebebi ons düşüşü değil, aynı zamanda dolardaki esnekliktir" dedi.

Altın fiyatındaki azalışın genelde bir alım fırsatı olarak görüldüğünü ve fiziki talebin arttığını ifade eden Yaşar, şöyle devam etti:

"Genelde yatırım amaçlı ziynet eşyanın alımlarının yanı sıra takı ve süs amaçlı olarak alınan altınlarda da bir artış görülüyor. Altının fiyatındaki bu düşüş aslında uzun zamandır bekleniyordu, beklenti sadece ziynet değil tüm emtia fiyatlarında genel bir düşüş yönündeydi. Amerikan ekonomisindeki nispeten beliren iyileşme ve FED'in parasal genişlemeden vazgeçmiş olması, küresel ekonomide var olan iyimser hava gibi nedenler bu beklentiyi doğurdu. Aslında önümüzde bu iyimser havayı bozabilecek, henüz çözüme kavuşmayan bazı sorunlar var. Bu tablo karşısında tedirgin olanlar tekrar güvenli liman olarak görüp, altın fiyatlarının yeniden yükselmesine neden olabilir. Günümüzde bu durum, piyasalar için bir tehdit olarak görülmese de 2015'te piyasaların bu riske olan bakış açısı ve algısı değişebilir."

BU YIL SONUNA KADAR ALTIN MEVDUATINDA ARTIŞ BEKLİYORUZ

Yaşar, altın fiyatındaki düşüş ile bu pozisyonunda kalan bazı yatırımcıların stop loss (zarar durdurma) kararı almasına sebep olabileceğini anlatarak, "Spekülatör' diye tabir edilen yatırımcılar ise özellikle orta vadede bu fiyatları, iyi bir alım fırsatı olarak görüyorlar. Kısaca stop loss ile altından çıkacak kesim kadar belki de daha fazla yatırımı için avantajlı, bu durumdan faydalanmak isteyen bir kesim var" dedi.

Bu varsayımlar sonucunda mevduatında bir artış beklediklerini aktaran Yaşar, şunları kaydetti:

"Ayrıca ziynet eşyaların fiyatından bağımsız yatırımı yapan önemli bir kesim var ki kendi yatırım sepetlerinde mutlaka tutuyor. Bu da ziynet otonom bir yatırımcı kitlesinin olduğunun göstergesi. Bu kesimin göz ardı edilmemesi gereken büyüklükte olduğunu düşünüyoruz. Kaydi altından daha güvenli olduğu düşüncesi veya banka üzerinden yatırımı yapmak istemedikleri için fiziki yatırımını tercih eden önemli bir yatırımcısı da mevcut. Bu tarz yatırımcılar alımı yaparken şu noktayı gözden kaçırmamalılar, bir yatırım aracı aslında yatırımcısına alırken kazandırır.

Her çeşit fiziki anlamda mutlaka bir işçilik söz konusu, bu işçilik maliyeti alınan ürüne göre farklılık gösterir. Eğer yatırımcı aldığı ürüne en az maliyetle sahip olmak istiyorsa burada tercih etmesi gereken en güvenilir ürün gram alTındır. Gram , yatırım amaçlı fiziki olarak kabul edilen ürünler içinde yatırımcısına en fazla fayda sağlayan altındır. Bunun en önemli sebepleri, düşük işçilik maliyeti, 4 banka tarafından mevduatına kabul edilmesidir."

Yaşar, geçen yılın aralık ayında toplam mevduatı TL cinsinden 20,9 milyar lira seviyesinde iken, bu yıl eylül ayında bu rakamın 16,9 milyar lira seviyesine gerilediğini ifade ederek, "Bu süreçte 4 milyar liralık bir çıkış var, ancak bu çıkışın temel sebeplerinden biri kur farkı ve yıl içinde çıkmak isteyen yatırımcı için uygun fiyatlarının oluşması ve yatırımcıların uygun fiyatlardan altından çıkmasıdır. 2012 Aralık'ta 18,6 milyar lira olan mevduat toplamı, Eylül 2013'de 20,6 milyar lira seviyesine çıkmıştır. Altın fiyatındaki bu uygun fiyatlar bu yıl sonunda kadar mevduatında bir artışın olacağı kanaatini bize veriyor" diye konuştu.

YASTIK ALTINDAN ALTIN ÇIKARMA DEVLET POLİTİKASI OLMALI

Bu sene ilk 10 ayda 13,2 ton altın topladıklarını, geçen yıl bu rakamın 9,3 ton civarında olduğuna işaret eden Yaşar, bunun en büyük nedeninin toplama faaliyetlerinin vatandaşlar tarafından artık kabul görmeye başlaması olduğunu kaydetti.

Yaşar, yastık olduğunu tahmin ettikleri 5 bin ton altının yanında bu toplanılan rakamın çok da önemli olmadığını ifade ederek, "Yastık altından altınların çıkarılması sadece bankalar ve bizim projemiz değil, aynı zamanda bir devlet politikası olmalı. Ekonomi politikası yapıcılarının bu projeye destek verdiğini biliyoruz ama halkı bilinçlendirme ve teşvik etme noktasında daha fazla rol alması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Elmas ve Kıymetli Taş Piyasasına da değinen Yaşar, bu piyasada Elmasın yanı sıra tüm tüm değerli taşların da borsada işlem görmesi halinde KDV istisnasından yararlanacağını anlatarak, sözlerine şöyle tamamladı:

"Kıymetli taşların vergilendirilmesi ile ilgili olarak yapılan düzenleme, ülkemizde mücevher işçiliğinin değerli hale gelmesi sektörde istihdam artışı açısından da önemli. Türkiye ekonomisinin ihracatta önemli bir paya sahip kuyumculuk ve mücevherat sektörünün daha organize, daha güçlü bir yapıya kavuşması için çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Ayrıca borsanın sektörün global piyasalara entegre olması açısından da önemli bir faktör olacağı kanaatindeyiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın fiyatları düştü, yatırımcı güldü - İşte son rakamlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN