Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Petrol 77, şalgam 182 dolar

Giriş Tarihi: 18.11.2014
Petrol 77, şalgam 182 dolar

İran'ın Ankara Büyükelçisi Bikdeli, 159 litrelik petrolün varilinin 77 $ olduğunu hatırlatarak, "Aynı miktardaki şalgam, ayran ve zeytinyağı daha pahalı" dedi

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle bir araya geldi. İran'ın yaptırım uygulanabilecek bir ülke olmadığını söyleyen Bikdeli, "Yaptırım uygulayanlar kendilerini İran'ın ekonomik avantajlarından mahrum bırakıyorlar. Bu ülkeler, yanlışlarından dönme yolları arıyorlar" dedi. İran'ın petrol fiyatlarının düşmesinden etkilenmemesi için girişimde bulunduklarını dile getiren Bikdeli, şöyle konuştu: "Şayet petrol bizim değil de belirli güçlerin elinde olsaydı, o zaman bugünkü fiyatını görürdünüz. 159 litrelik bir petrol varili 77.9 dolara denk geliyor. Şu anda 159 litre Coca-Cola 140, şalgam suyu 182, ayran 190, zeytinyağı 2 bin 370 dolara denk geliyor." İran ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geleceği açısından doğalgazın önemli rolü bulunduğuna dikkati çeken Bikdeli, Türkiye'nin doğalgaz fiyatının düşürülmesi için tahkime başvurduğunu ve sonuç ne olursa olsun her iki tarafın da buna uyacağını söyledi. İran gazının Türkiye üzerinden batıya ulaştırılması konusuna da değinen Bikdeli, "İran gazının geçişi için en iyi güzergâh Türkiye" dedi.

TIR sorunu 10 güne çözülüyor
Bikdeli, iki ülke arasında soruna dönüşen TIR konusunda da bilgi verdi. Büyükelçi, "Uzlaşma sağladık, 10 gün içinde yürürlüğe girecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrol 77, şalgam 182 dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN