Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'10 Milyar dolara koşacağız'

Binlerce yazılımcı gece gündüz demenden çalışıyor ve ülke ekonomisine milyarlarca dolarlık katkı yapıyor.

Giriş Tarihi: 19.11.2014 15:38
'10 Milyar dolara koşacağız'
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı , 2013 yılında Türk yazılım sektörünün, 70 bin nitelikli personel ile yaklaşık 6,8 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştığını bildirdi.

Işık, Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi Çalıştayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, yazılım sektörünün ülkenin geleceği açısından çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

ÖNEM VERMEK ZORUNDAYIZ

Bu çağda iddiasını sürdürmek isteyen ülkelerin, yazılıma gereken önemi vermek zorunda olduğunu belirten Işık, çok büyük sermaye gerektirmeyen yazılımın, sürekli büyüyen bir pazar olduğunu söyledi.

6.8 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ

Şu anda Türkiye'de yazılımın yüzde 80 oranında katma değer sağladığını belirten Işık, Girişimci Bilgi Sistemi verilerine göre, 2013 yılında yazılım sektörünün, yaklaşık 6,8 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştığını bildirdi.

HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

Şirket bilançolarına yansıyan yazılım ihracat rakamının 690 milyon dolar seviyesinde olduğunu aktaran Işık, "Türkiye gibi genç nüfusu olan ve potansiyeli yüksek bir ülkeye bu 690 milyon dolar yetmez. İnşallah 2023'te bu rakamı 10 milyar doların üzerine çıkarmak durumundayız" dedi.

70 BİN NİTELİKLİ İNSAN VAR

Bakan Fikri Işık, yazılım sektörünün şu anda 70 bin kişilik nitelikli istihdam ürettiğini ve istihdam edilen insanların aldığı ücretler açısından yazılım sektöründekilerin ikinci sırada olduğunu ifade etti.

2 KAT DAHA FAZLA KAZANIYORLAR

Yazılım sektörünün faaliyet karalılığının tüm sektörlerin faaliyet karlılığının neredeyse iki katı olduğunu vurgulayan Işık, bu sektöre yatırım yapmanın, hem ülke hem de yatırım yapan açasından çok önemli olduğunu bu rakamların ortaya koyduğunu bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'10 Milyar dolara koşacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN