bereketi fiyatları aşağı çekti

Karadeniz'de bol miktarda avlanan nin kilogram fiyatı Trabzon'da 2,5 liraya kadar düştü.

Giriş Tarihi: 19.11.2014 15:16
Hamsi bereketi fiyatları aşağı çekti
Son bir haftadır etkili olan güneşli hava, soğuk su arayışında olan yi göç etmek zorunda bırakırken denize açılan balıkçıların ise yüzünü güldürdü. Güzel havayı fırsat bilerek denize açılan Trabzonlu balıkçıların kasalar dolusu hamsiyle dönmesi, hafta başında kilogramı 10 lira olan hamsinin fiyatını 2,5 liraya kadar düşürdü.

DİĞER BALIK FİYATLARI DA DÜŞTÜ

Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifi Başkanı Ahmet Mutlu, yaptığı açıklamada, hava sıcaklarının ilerleyen günlerde daha da soğumasıyla fiyatların düşebileceğini belirterek, "Hava sıcaklıklarının ani yükselişi hamsinin dağılmasını ve göç etmesini sağladı. Bugünlerde hamsinin dağınık halde göç etmesine rağmen iyi bir verim sağlandı. Hamsinin fiyatının düşmesi aynı zamanda piyasadaki diğer balıkların da ucuzlamasına neden oluyor. Dolayısıyla her zaman dediğimiz gibi vatandaşımıza ucuz balık yedirme amacımıza ulaşmış oluyoruz" diye konuştu.

BAZI BALIKÇILAR FİYATI ŞİŞİRİYOR

Mutlu, hafta sonu itibarıyla hava sıcaklıklarında önemli bir düşüşün yaşanmasını beklediklerini, bunun da hamsi açısından büyük bir verim sağlayacağını kaydetti. Balıkların yüksek fiyattan satılması Bazı balıkçıların komisyonculardan ucuza aldıkları balıkları yüksek fiyattan satışa sunduğuna dikkati çeken Mutlu, "Balıkçı arkadaşlarımızdan bazıları tasvip etmediğimiz şekilde satış yapıyor. Örneğin 1 ila 5 liradan aldıkları palamut ya da çinakopları kilogramı neredeyse 15 liraya varan fiyatlarla satıyor. Elbette herkes para kazanacak ama bu şekilde olması bizce doğru değil. Biz vatandaşımızın ucuz balık yemesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamsi bereketi fiyatları aşağı çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN